Artykuły

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Leczenie kanałowe, w tym również leczenie kanałowe pod mikroskopem, to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych ‒ tego typu leczenie często jest ostatnią deską ratunku dla zęba. Na czym dokładnie polega i kiedy jest niezbędne? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Leczenie kanałowe, w tym również leczenie kanałowe pod mikroskopem,  to jeden z najczęściej przeprowadzanych zabiegów w gabinetach stomatologicznych ‒ tego typu leczenie często jest ostatnią deską ratunku dla zęba. Na czym dokładnie polega i kiedy jest niezbędne? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Czym jest leczenia kanałowe pod mikroskopem? 

Leczenie kanałowe, inaczej endodontyczne, to niezwykle precyzyjna metoda leczenia. Dzięki wykorzystaniu specjalnego mikroskopu możliwe jest dokładne opracowanie kanałów zębowych, specjalista ma zapewnią dobrą widoczność obszaru zabiegowego ‒ obraz powiększony jest aż 25-krotnie, a ryzyko powikłań ograniczone jest  do minimum. Wymienione czynniki sprawiają, że pacjenci w sporej większości decydują się właśnie na ów rodzaj leczenia. 

Leczenie kanałowe zwykłe i pod mikroskopem? 

Na czym dokładnie polega leczenie pod mikroskopem i czym różni się od leczenia tradycyjnego? Leczenie pod mikroskopem przebiega według takiego samego schematu, co leczenie standardowe, z tą różnicą, że stosowany jest tutaj mikroskop a cały proces trwa krócej, zazwyczaj zakończony jest już po pierwszej wizycie. 

 Leczenie pod mikroskopem, jak przebiega? 

W pierwszej kolejności endodonta przeprowadza wywiad medyczny i kontroluje stan uzębienia pacjenta, wykonywane jest również zdjęcie zęba. Kolejne czynności to:

  1. oczyszczenie kanałów z chorej miazgi 
  2. poszerzenie i dezynfekcja  kanałów
  3. uzupełnienie materiałem stomatologicznym, najczęściej gutaperką
  4. ostatni etap  to założenie plomby lub odbudowa korony zęba

Dzięki zastosowaniu znieczulenia pacjenci nie odczuwają dolegliwości bólowych i czują się komfortowo podczas zabiegu. 

Leczenie kanałowe ‒ kiedy jest niezbędne? 

Nieleczona próchnica prowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi. Większość osób, których miazga jest zainfekowana, odczuwa intensywne dolegliwości bólowe, choć zdarzają się przypadki, w których pacjenci nie odczuwają bólu, nie zdając sobie tym samym sprawy z choroby zębów. Właśnie dlatego tak istotne są regularne wizyty u stomatologa, który na bieżąco usunie wszelkie ubytki próchnicowe. 

Brak leczenia kanałowego zainfekowanej miazgi ‒ standardowego bądź z wykorzystaniem mikroskopu, może sprawić, że konieczna będzie ekstrakcja zęba, a to ogromna strata. 

W przypadku osób z wyjątkowo wąskimi kanałami zębowymi lub kanałami o nietypowym kształcie anatomicznym, tradycyjne leczenie nie sprawdzi się,  niezbędne jest więc podjęcie leczenia pod mikroskopem. 

Leczenie kanałowe pod mikroskopem ‒ zalety 

Coraz więcej pacjentów, w przypadku których koniecznie jest leczenie kanałowe, decyduje się na leczenie pod mikroskopem. Jakie są największe zalety tego typu leczenia? 

  1. niezwykle precyzyjne opracowanie kanałów
  2. leczenie zakończone już po pierwszej wizycie
  3. ryzyko powikłań ograniczone do minimum 
  4. wysoka skuteczność 

Czy leczenie kanałowe ma jakiekolwiek wady? Jedynym minusem, który ma znaczenie dla wielu pacjentów jest wysoka, wyższa niż w przypadku leczenia standardowego, cena. 

Podsumowanie 

Zaawansowana próchnica prowadzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba ‒ w przypadku takiego stanu zapalnego, konieczne jest leczenie kanałowe. Pacjenci niezwykle często decydują się na leczenie kanałowe pod mikroskopem, które jest niezwykle precyzyjne i zazwyczaj zakończone już po pierwszej wizycie. 

W przygotowaniu artykułu pomógł nam gabinet stomatologiczny B2 Dental Clinic – https://b2stomatologia.pl/

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły