Zakaz pozbywania się zalegającego teren budowy czy remontu gruzu ma bardzo solidne podstawy. Inicjatorom tego rozwiązania prawnego przyświecała troska o ekosystem. Zdaje sobie z tego sprawę też każdy, kto chce mieszkać w zadbanym i czystym otoczeniu.
Jeśli chodzi o wywóz gruzu Katowice, Białystok i wiele innych miast w Polsce może liczyć na pomoc w tym zakresie. Zachęcamy do przeczytania naszego wpisu, aby dowiedzieć się więcej o wpływie gruzu na środowisko naturalne.
Z czego składa się gruz?
Gruz jest dość ogólnym pojęciem. Może składać się z wielu naprawdę zróżnicowanych elementów. Wiele zależy od charakteru przeprowadzanych w danym miejscu prac. Przyjmuje się, że gruz składa się przede wszystkim z:
– odpadów budowlanych,
– cegieł,
– dachówek,
– kafli,
– kamieni,
– posadzek
i innych elementów konstrukcyjnych. Należy jednak pamiętać, że do kontenera przeznaczonego do wywozu gruzu w Białymstoku czy Katowicach mogą trafić jeszcze odłamki szkła, odpady instalacyjne, drewno, a nawet pozostałości substancji chemicznych.
Jak wiele gruzu powstaje w Polsce?
O skali zagrożenia – lepiej od suchego wymienienia składu gruzu – świadczą liczby. Wystarczy wspomnieć, że w 2015 roku w Polsce powstało blisko 200 tys. ton odpadów pobudowlanych. A to zaledwie część wszystkich śmieci tego typu. Ogółem w kraju gromadzi się około 3 miliony ton gruzu każdego roku! Mowa o odpadach budowlanych wraz ze wszystkimi wymienionymi powyżej elementami. To naprawdę gigantyczna liczba, która nie może pozostać bez wpływu na środowisko.
Konsekwencje nielegalnego wywozu gruzu w Katowicach czy Białymstoku
Ponieważ Polska nieustannie się rozwija, pojawia się problem z magazynowaniem i utylizacją gruzu. Na szczęście powstało wiele firm, które specjalizują się w tej dziedzinie, jak na przykład działające na terenie całego kraju Gruzy.pl. Niestety nie brakuje nieodpowiedzialnych ludzi, którzy starają się ominąć przepisy prawa i organizują nielegalny wywóz gruzu Białystok czy Katowice nie są pod tym względem żadnym wyjątkiem.
Wyrzucony do lasu lub na pole gruz niszczy krajobraz na kilka sposobów. Po pierwsze wygląda jak pobojowisko. Po drugie doprowadza on do skażenia gleby. Zwłaszcza jeśli znajdowały się w nim jakiekolwiek substancje chemiczne. A ich nosicielami mogą być nawet zwykłe dachówki czy cegły. Zanieczyszczana w ten sposób gleba nie nadaje się do dalszego użytku. Po trzecie wreszcie, nielegalnie wywieziony gruz negatywnie wpływa na wodę. Mowa nie tylko o znajdujących się w pobliżu naturalnych zbiornikach, ale również wodach gruntowych. To wszystko ma bezpośrednie znaczenie dla jakości życia wszystkich mieszkańców.
Wywóz gruzu w Katowicach i recykling
Na szczęście profesjonaliści, tacy jak firma Gruzy.pl, zajmują się tanim, szybkim, bezpiecznym i bezproblemowym wywozem. Prawidłowo przeprowadzona wywózka gruzu pozwala na recykling. Nawet 80% tego typu odpadów (z – dla przypomnienia – 3 mln rocznie!) nadaje się do ponownego użytku przy innych inwestycjach. Dlatego warto zadbać o to, aby gruz trafił w przeznaczone do tego miejsce zamiast do środowiska naturalnego.