Artykuły

Bankowość elektroniczna – historia koncepcji, która zrewolucjonizowała światowy system bankowy

Bankowość elektroniczna – historia koncepcji, która zrewolucjonizowała światowy system bankowy

Energiczny rozwój technologii informatycznych, internetu oraz infrastruktury telekomunikacyjnej stworzył dzisiejszym instytucjom bankowym zupełnie nowe możliwości świadczenia usług w ramach bankowości internetowej. Jej głównym założeniem jest nadanie klientowi statusu aktywnego użytkownika, bez żadnych ograniczeń czasowych czy terytorialnych. Dzięki bankowości elektronicznej współczesny system płatności przez internet oferuje klientom praktycznie nieograniczone możliwości usług finansowych, a uzyskanie kredytu bez konieczności wychodzenia z domu stało się praktycznie normą. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wyglądała historia bankowości elektronicznej i jakie niesie ona ze sobą korzyści.

Z ulicy do internetu

Przyjmuje się, że historia bankowości elektronicznej rozpoczęła się wraz z pojawieniem się bankomatów gotówkowych. Pierwsze tego typu urządzenie uruchomiono w 1964 roku w Stanach Zjednoczonych, a trzy lata później trafiły one również do Europy (Wielka Brytania, Francja, Szwajcaria, Szwecja). W Polsce pierwsze bankomaty zainstalował Bank Pekao S.A. w 1990 roku, choć karty płatnicze zostały dopuszczone do użycia na terenie kraju dopiero w 1993 roku.

Po raz pierwszy udostępniono klientom kontakt z bankiem za pośrednictwem komputera w 1984 roku w Finlandii, w ramach tzw. home bankingu. Jednak to Stany Zjednoczone, a dokładniej stan Kalifornia, uchodzi za kolebkę bankowości elektronicznej. To tam w 1994 roku wdrożono pierwowzór systemu płatności przez internet, jaki znamy obecnie. Dokonano tego w La Jolla Bank, otwierając pierwszy oddział internetowy placówki, umożliwiający klientom zdalny dostęp do ich kont. Już rok później w Atlancie powstał pierwszy w pełni wirtualny bank – Security First Network Bank, który oferował bogaty pakiet usług finansowych, w tym m.in. pełne zarządzanie swojego konta przez internet. Takie innowacyjne, jak na tamte czasy, rozwiązanie okazało się sporym sukcesem. Już po roku działalności bank posiadał ponad 7 tys. aktywnych kont z łącznym depozytem o wartości przekraczającej 20 mln dolarów. W 1996 roku podobne rozwiązania zaczęły wdrażać europejskie banki (niemiecki Hypo-Bank München, szwedzki SED czy fiński Merita Nordbanken).

W Polsce pierwszym bankiem, który zaoferował klientom korzystanie z home bankingu, był BRE Bank S.A.. Miało to miejsce w 1993 roku. Natomiast pionierem bankowości internetowej był Powszechny Bank Gospodarczy, który w październiku 1998 roku jako pierwszy umożliwił dostęp do rachunku przez internet, a pierwszym w pełni internetowym bankiem, dającym możliwość płatności online, był mBank (oddział internetowej bankowości detalicznej BRE Banku SA), który rozpoczął działalność 26 listopada 2000 roku.

Wirtualna rewolucja finansowa

Niezaprzeczalny sukces koncepcji bankowości elektronicznej wykorzystującej sieć internetową do kontaktu z klientami sprawił, że po roku 2000 większość polskich banków zaczęła wprowadzać kanały bankowości internetowej w swojej infrastrukturze, aby sprostać oczekiwaniom klientów i jednocześnie zmniejszyć swoje koszty obsługi. Kluczową zaletą płatności w internecie jest wygoda, dzięki której możliwe jest przeprowadzenie większości operacji finansowych bez konieczności wychodzenia z domu. Oszczędzamy w ten sposób czas, a także sami decydujemy o tym, kiedy chcemy mieć dostęp do konkretnych informacji finansowych oraz nie jesteśmy od nikogo uzależnieni odnośnie czasu wykonania przelewu czy przeprowadzenia jakiejkolwiek innej transakcji. W każdym momencie możemy nadzorować stan swojego konta, co daje jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Istotne jest również to, że korzystanie z bankowości elektronicznej kosztuje nas coraz mniej, ponieważ banki systematycznie redukują koszty bezpośredniej obsługi klienta. Dzięki oszczędności czasu, wygodzie, a także możliwości korzystania z usług banku w dowolnym czasie i miejscu zwiększa się nasze zadowolenie, co bezsprzecznie przekłada się na nasz wyższy poziom życia.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły