Artykuły

Biura rachunkowe

Biura rachunkowe

Biura rachunkowe to podmioty, świadczące kompleksowe usługi księgowe oraz kadrowe i płacowe dla firm. Klientami mogą być niewielkie firmy jednoosobowe lub średnie, czy też duże spółki cywilne czy spółki prawa handlowego, zatrudniające nawet kilkudziesięciu pracowników. Powierzając prowadzenie księgowości do biura rachunkowego, chcemy być pewni, że naszymi sprawami zajmą się specjaliści i dokumenty będą prowadzone rzetelnie i z najwyższą starannością. Biuro rachunkowe ponosi odpowiedzialność za powierzone mu usługi.

Zakres usług, jakie obejmuje podpisana z biurem umowa może być różna. Najczęściej jest to prowadzenie księgowości, tu możemy wymienić różne formy ze względu na działalność jaką prowadzi określona firma. Może to być prowadzenie książki przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe, ewidencje środków trwałych i wyposażenia, prowadzenie ewidencji vat, sporządzanie deklaracji PIT i CIT. Z usług kadrowo-płacowych możemy wyróżnić prowadzenia akt osobowych pracowników, naliczanie list płac i rozliczanie deklaracji ZUS oraz rejestrowanie i wyrejestrowywanie pracowników firm oraz ich rodzin. Zakres może być wąski, obejmujący podstawowe usługi lub bardzo szeroki, wszystko zależy od oczekiwań klienta i podpisanej umowy. Wielu właścicieli firm obawia się ewentualnych kontroli z urzędu skarbowego lub zakładu ubezpieczeń społecznych czy państwowej inspekcji pracy, stąd wybierają możliwość rozliczania się za pośrednictwem biura rachunkowego. Gwarantuje to, że księgi handlowe będą prowadzone w rzetelny i przejrzysty sposób, łatwy do skontrolowania przed odpowiednie instytucje, a wiadomo, że dużo lepiej od przedsiębiorcy, zajmie się tym profesjonalista.

Poza tym częste zmiany w przepisach, zmuszają do bieżącego śledzenia ich i wprowadzania w swojej firmie. Osoby prowadzące działalność nie zawsze mają czas i ochotę na zajmowanie się takimi sprawami. Księgowa prowadząca rachunkowość firmy może poinformować również o możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodów, jak i o wielu innych ulgach, które spowodują, że wysokość płaconych podatków zostanie znacznie obniżona. To wiedza, którą posiadają specjaliści w swojej dziedzinie, a nie zawsze jest w posiadaniu osób nie zajmujących się na co dzień sprawami podatkowymi. Unia Europejska, której jesteśmy członkiem, daje możliwość skorzystania z wielu programów, dzięki którym małe oraz średnie firmy mają możliwość skorzystania z dodatkowych środków w formie dofinansowania. Skorzystanie z nich, wiąże się koniecznością prawidłowego wypełnienia specjalnie do tego stworzonych wniosków oraz wykazania, na co zostały przeznaczone otrzymane fundusze. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług biura rachunkowego. Fachowcy w nim pracujący, doradzą przedsiębiorcy, w jaki sposób mogą skorzystać z określonych środków, na co je przeznaczyć i co z nich sfinansować. Niewłaściwe skorzystanie z dofinansowania i przeznaczenie środków niezgodnie z wymogami stawianymi przez unię, może spowodować konieczność ich zwrotu. 

Artykuł powstał przy współpracy z Credotax – biuro rachunkowe w Poznaniu.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły