Artykuły

Wycieczka nad wodę – bądź aktywny!

Wycieczka nad wodę – bądź aktywny!

Każdy z nas czeka na swój upragniony urlop, aby móc jak najbardziej wypocząć. Są ci, którzy jako cel podróży obiorą sobie góry, a są również ci, którzy na spędzenie wolnego czasu upodobali sobie wszelkiego rodzaju akweny wodne. Ocen, morze, jezioro. Kąpiel w tych miejscach daje prawdziwe ukojenie, gdy słońce nie oszczędza, natomiast oprócz wylegiwania się na plaży, można ten czas spędzić na aktywności fizycznej. Sporty wodne dają bardzo dużo satysfakcji i zabawy. Oto niektóre z nich.

STAND UP PADDLE

Ta czynność jest najłatwiejszą z aktywności sportów wodnych, ponieważ wymaga jedynie utrzymywania równowagi, jednak nie skreśla jej to z listy aktywności wodnych, które przynoszą satysfakcję. Jest przede wszystkim mniej męcząca, a zarazem bardzo przyjemna i relaksująca. Do uprawiania SUP-u potrzebna będzie nam deska z wiosłem. Sama dyscyplina polega na swobodnym pływaniu na desce w pozycji stojącej, używając do przemieszczania się wiosła. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje desek Stand Up Paddle i są to deski pompowane oraz deski twarde. Różnią się strukturą, bowiem deski pompowane można zwinąć i przechowywać w plecaku, zaś do transportu desek twardych wykorzystuje się najczęściej samochody, bądź quady. Nie ma w tym przypadku przymusu, aby polować na fale, co odróżnia ten sport wodny od klasycznego surfingu. Akwenami wodnymi, które będą idealnie nadawać się do uprawiania tej aktywności są rzeki, jeziora, morza oraz oceany. 

SURFING

Każdy zapalony fan surfingu, w doborze rodzaju akwenu wodnego będzie kierował się przede wszystkim wielkością fal. Brać pod uwagę będzie głownie oceany i morza, ponieważ tylko tam występują odpowiednie do tej aktywności fale. Do uprawiania tego typu sportu wodnego potrzebna będzie specjalna deska surfingowa, która umożliwia tak zwany ślizg na czole fali morskiej. Wyróżnia się dwa dodatkowe rodzaje surfingu, które są niejako są jego lekką modyfikacją. 

Windsurfing – jest to dyscyplina sportów wodnych, która oficjalnie została zakwalifikowana jako konkurencja żeglarska, a ta z kolei rozgrywana jest na igrzyskach olimpijskich. Windsurfing od klasycznego surfingu różni się tym, że do deski przymocowany jest pędnik żaglowy, która umożliwia wiele spektakularnych manewrów. Istnieje bardzo wiele odmian tej dyscypliny, co daje duży wybór względem indywidualnych predyspozycji.

Kitesurfing – ta dyscyplina z kolei charakteryzuje się tym, że do jej wykonania nie potrzebne są fale. Traktowane są one jako ekstremalny dodatek. Przytwierdzony do deski latawiec, umożliwia poruszanie się na tafli wody. Spełnia on rolę pędnika. Kitesurfing jest sportem niewątpliwie widowiskowym, ponieważ wiąże się on z fenomenalnymi akrobacjami. 

Wymienione aktywności fizyczne nie są zarezerwowane tylko dla zawodowców, bowiem w wielu miejscach istnieją szkółki oraz instruktorzy, którzy pomogą stawiać pierwsze kroki w tych dziedzinach. W przypadku sportów wodnych można łączyć przyjemne z pożytecznym. Oprócz relaksu i niemałej dawki endorfin, otrzymujemy również niezły trening nie tylko kondycyjny, ale zarówno siłowy. Nie jest tajemnicą, że można w ten sposób efektywnie zabić nudę, która uprzykrza urlop niejednemu wczasowiczowi.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły