Artykuły

Blaty granitowe, z płyty czy marmurowe – jaki blat kuchenny wybrać?

Blaty granitowe, z płyty czy marmurowe – jaki blat kuchenny wybrać?

Zanim zdecydujemy się na to, jaki blat kuchenny wybrać, warto poznać kilka kluczowych informacji na temat najpopularniejszych materiałów na blaty kuchenne. Powinniśmy też wiedzieć, jakie mamy oczekiwanie wobec blatu – czy priorytetem jest niska cena, czy też bardziej zależy nam na długowieczności produktu, a może nie ważny koszt i trwałość, a wygląd blatu. Ile osób, tyle pomysłów i wymogów co do blatów kuchennych.

Najczęściej wybierane materiały na blaty do kuchni

Klasyczną trójką, jeśli chodzi o tworzywo na kuchenne blaty, są płyta wiórowa, marmur i granit. Płyta wiórowa z dodatkiem okleiny to opcja budżetowa – zazwyczaj decydujemy się na nią jedynie z powodu ceny. Blaty z płyty wiórowej rzeczywiście są najtańsze, ale jest to ich jedyna zaleta. Tego typu blat nie posłuży nam przez długi czas, ponieważ jest bardzo podatny na uszkodzenia. Blaty z płyty wiórowej bardzo często muszą być wymieniane przez uszkodzenia mechaniczne – jest to materiał, który zalany wodą napuchnie i będzie wymagał wymiany, ponieważ naprawa nie jest możliwa. Jeśli więc szukamy czegoś, co będzie trwałe i na długie lata, to zdecydowanie nie jest to blat z płyty wiórowej.

Kolejnym materiałem, który klienci chętnie wybierają na blaty kuchenne, jest marmur, jednak i tutaj nie jest kolorowo. Oczywiście blaty marmurowe są trwalsze, droższe i piękniejsze od blatów z płyty, jednak nadal narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Głównym czynnikiem, który szkodzi marmurowi jest to, że wchodzi on w reakcję z kwasami. Kiedy więc na nasz blat marmurowy wyleje się sok z cytryny czy ocet, to blat zdecydowanie na tym ucierpi. A wiadomo, że tego typu produkty używane są w kuchni bardzo często, dlatego nie warto wydawać dużych pieniędzy na blat, który się do niej nie nadaje.

Kuchenne blaty granitowe

Co więc wybrać? Najlepszym materiałem na blaty kuchenne jest granit. Kuchenne blaty granitowe posiadają tak wiele zalet, że chyba nie da się znaleźć żadnej ich wady. Po pierwsze granit jest skałą magmową, która powstała w temperaturze 1400 stopni Celsjusza podczas stygnięcia lawy. Dzięki temu granit jest niesamowicie wytrzymałym kamieniem naturalnym. Kupując granitowy blat kuchenny masz pewność, że jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć a także wysoką temperaturę. Granit nie reaguje z kwasami jak marmur, ani nie pochłania wilgoci jak płyta wiórowa. Bardzo ciężko jest go uszkodzić, jest to niemal niewykonalne. Na blat granitowy możesz postawić gorące naczynie prosto z pieca – gwarantujemy, że nie zaszkodzi to granitowi. Blaty granitowe są bardzo trwałe i odporne, do tego stopnia, że jeśli odpowiednio o nie zadbamy, to będą służyły nie tylko nam, ale także naszym dzieciom, a nawet wnukom. Zaś dbanie o nie jest dziecinnie proste – wystarczy co jakiś czas zaimpregnować granit gotowym impregnatem i gotowe. Po drugie blaty granitowe posiadają szeroką gamę kolorów, dzięki czemu każdy może znaleźć coś dla siebie. I po trzecie – granit jest materiałem, którego ceny, w zależności od wyglądu, wahają się od 200 do 1200 złotych za metr kwadratowy. Oznacza to mniej więcej tyle, że jeśli zależy nam na trwałym i niedrogim blacie kuchennym, a jego wygląd nie ma szczególnego znaczenia, to najtańszy granit w pełni spełni swoje funkcje. Jeśli zaś cena nie gra dla nas roli, za to bardzo ważny jest wygląd, to najdroższe granity z pewnością zachwycą nas swoimi wariacjami.

Ile kosztuje blat granitowy – cena kuchennego blatu z granitu

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile kosztują blaty granitowe, ponieważ zbyt wiele rzeczy ma wpływ na ich cenę. Począwszy od tego, jakie wymiary ma blat, poprzez wybór granitu, a na montażu kończąc. Inną cenę będzie miał blat granitowy, którego montaż odbędzie się na parterze domu, a inną ten, który trzeba będzie zamontować w małym mieszkaniu na trzecim piętrze w bloku bez windy. Tutaj znaczenie ma już sam montaż, ponieważ niektórzy klienci wolą sami zamontować sobie blat, aby zaoszczędzić. Niestety koniecznie trzeba wtedy pamiętać o tym, że jeśli blat ulegnie uszkodzeniu podczas montażu, to odpowiedzialna jest za to osoba montująca, czyli w tym przypadku klient, który nie może wtedy domagać się rekompensaty od kamieniarza. Bardzo istotny przy wycenie jest granit, który wybierzesz na blat. Najtańsze granity, takie jak granit Impala, granit Tan Brown, granit Yellow Pink czy granit Strzegom kosztują niewiele, ale ich wygląd nie zachwyca. Z kolei granit Star Galaxy, granit Cosmic Black i Gold czy granit Viscont White, to najpiękniejsze granity, jednak ich cena może przytłoczyć. Najbezpieczniejszym wyjściem jest wybranie granitu ze średniej półki cenowej. Przykładem może być tutaj granit Nero Zimbabwe, którego głęboka czerń w kontraście do lakierowanej kuchni w białym połysku stworzy piękny efekt w kuchni.

Blat granitowy do kuchni – czy warto?

Tutaj odpowiedź jest tylko jedna – zdecydowanie tak! Kupując kuchenny blat granitowy do kuchni otrzymujesz trwałość, odporność na uszkodzenia, piękno, prostotę i produkt wart swojej ceny. Blat granitowy to zdecydowanie jeden z tych produktów, którego zakupu nie można żałować.

Artykuł powstał przy współpracy z kamieniarzem https://schody-granitowe-kmx.pl/

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły