Artykuły

Co to jest kryptowaluta i co z nią robić?

Co to jest kryptowaluta i co z nią robić?

Kryptowaluta to rodzaj waluty cyfrowej, której wydawanie i rozliczanie opiera się na asymetrycznym szyfrowaniu i stosowaniu różnych kryptograficznych metod ochrony. Szyfrowanie asymetryczne to skuteczny system kryptograficznej ochrony danych, zwany także kryptosystemem klucza publicznego. W takim systemie jeden klucz służy do szyfrowania danych, a drugi do ich odszyfrowania (stąd nazwa – asymetryczny). Pierwszy klucz jest publiczny i może zostać opublikowany do użytku przez wszystkich użytkowników systemu, którzy szyfrują dane.

Odszyfrowanie danych za pomocą klucza publicznego nie jest możliwe. Aby odszyfrować dane, odbiorca zaszyfrowanych informacji używa drugiego klucza, który jest tajny (prywatny). Oczywiste jest, że klucza odszyfrowywania nie można określić na podstawie klucza szyfrowania.
System działa w sposób zdecentralizowany w rozproszonej sieci komputerowej.

Na świecie istnieje około tysiąca kryptowalut, ale najbardziej znanym jest Bitcoin.

To nowy rodzaj aktywów, który różni się od naszych zwykłych pieniędzy lub innych aktywów finansowych. Różni się od pieniędzy tym, że posiadasz walutę bezpośrednio i nie potrzebujesz banku ani żadnego organu wydającego zezwolenie. Przechowywane w osobistym e-portfelu.Jednostka kryptowaluty to kod, który powstaje w wyniku skomplikowanych obliczeń matematycznych komputera.

Pytanie brzmi, jeśli jest tak niezawodny i łatwy w użyciu, co można za niego kupić?

Jeśli znajdziesz sprzedawcę, który zgadza się zaakceptować kryptowalutę, to wszystko. Na świecie jest wystarczająco dużo punktów sprzedaży, restauracji, kawiarni i innych placówek, które przyjmują do zapłaty te same Bitcoiny. Stopniowo używane są inne kryptowaluty w tym obszarze.

Jeśli ktoś chce wydać swoją kryptowalutę, w Internecie można znaleźć listę miejsc, które ją akceptują.  Inną rzeczą jest to, że biorąc pod uwagę wzrost kryptowalut, wydawanie ich teraz nie jest zbyt opłacalne, opłaca się kupować i utrzymywać.

Gdzie mogę zdobyć kryptowalutę?

Możesz zarobić, jeśli oczywiście pracodawca zgodzi się na wypłatę wynagrodzenia w kryptowalucie i możesz wydobyć. Drugi sposób jest nieco bardziej interesujący. „Mining” to obliczenie bloków zawartych w transakcji tego samego Bitcoina. Bez tego proces jest niemożliwy. Minerzy są nagradzani za znalezienie tych bloków plus prowizje za transakcje, które przypisują do bloku.

Nie musisz dużo inwestować, aby zarabiać na kryptowalutach, ale zwiększa to Twoje zarobki i prawdopodobieństwo znalezienia bloków.
Bitcoin jest teraz bardzo trudny do wydobycia, ponieważ sprzęt do wydobywania Bitcoinów jest wysoce wyspecjalizowany i drogi (aktualny kurs bitcoina możesz sprawdzić online). Zwykli użytkownicy z powodzeniem wydobywają inne kryptowaluty na zwykłych kartach graficznych do komputerów domowych lub budują farmy, w których można włożyć tylko kilka kart. Teraz bardziej powszechne wydobywanie znacznie tańszych kryptowalut, takich jak: Litecoin, Waves, THORChain, Deutsche eMark DEM.

Ta waluta jest wyposażona w pojemność wykorzystywaną do jej wydobywania i całej innej infrastruktury stworzonej do obsługi transakcji bitcoinów i innych kryptowalut.

Większość ekonomistów uważa kryptowalutę za pieniądz przyszłości, ale podkreśla, że musi być przez kogoś kontrolowana i regulowana przez prawo.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły