Artykuły

Czym jest i do czego służy antena kierunkowa? Odpowiadamy!

Czym jest i do czego służy antena kierunkowa? Odpowiadamy!

Anteny kierunkowe są obecnie jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych do odbioru telewizji naziemnej. Czym tak właściwie jest to urządzenie? Czy warto je posiadać? W naszym dzisiejszym artykule odpowiadamy na Twoje pytania.

Czym jest antena kierunkowa?

Antena kierunkowa jest rodzajem anteny, dzięki której możliwe jest odbieranie naziemnej telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T/T2. Urządzenie to cechuje się specyficzną budową – zazwyczaj składa się z elementów konstrukcyjnych, do których przymocowane są tzw. direktory i reflektory. Antena kierunkowa montowana jest na zewnątrz – najczęściej na ścianie budynku lub na balustradzie balkonowej. Bardzo ważne jest odpowiednie jej ustawienie, gdyż odbiera moc wyłącznie z jednego kierunku. Musisz więc pamiętać o tym, aby podczas montażu wycelować dokładnie w stronę nadajnika. W ten sposób zapewnisz sobie dużo większą skuteczność odbioru sygnału telewizyjnego.

Co ma wpływ na jakość sygnału odbieranego przez antenę kierunkową?

O czym jeszcze należy pamiętać podczas montażu tego rodzaju anteny? Okazuje się, że na jakość odbieranego sygnału ma wpływ nie tylko właściwe ustawienie jej w kierunku nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej, lecz także:

– wysokość anteny (im wyżej, tym sygnał jest lepszy),

– zakłócenia LTE i 5G (brak filtra LTE i 5G może przyczynić się do zaniku sygnału telewizji cyfrowej),

– otwarta przestrzeń (obiekty, które zasłaniają antenę, mogą uniemożliwić odbiór telewizji),

– wzmacniacz sygnału (jest polecany w sytuacji, gdy nadajnik telewizji cyfrowej umiejscowiony jest ponad 50 km od miejsca montażu anteny).

Gdzie kupić antenę kierunkową?

Już wiesz, czym jest antena kierunkowa oraz dlaczego może być najlepszym wyborem. Z pewnością więc zastanawiasz się, gdzie możesz ją kupić. Mamy dobrą wiadomość! Ten rodzaj urządzeń jest dość powszechny, dlatego antenę kierunkową bez problemu znajdziesz w ofercie większości sklepów zajmujących się sprzedażą telewizorów oraz wszystkich niezbędnych do nich gadżetów i akcesoriów.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły