Artykuły

Inwestowanie w fundusze

Inwestowanie w fundusze

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na pomnażanie posiadanego majątku. Wybór konkretnego rozwiązania to wypadkowa naszych potrzeb, celów, możliwości oraz zgody na poziom ryzyka, które jesteśmy w stanie ponieść. Jak na tym tle wygląda inwestowanie w fundusze?

Inwestycję należy przygotować

Nie każda inwestycja musi się automatycznie kończyć zyskiem. Wiele z nich, niestety, nie jest należycie przemyślanych i zaplanowanych. Każdą inwestycję, obojętnie jakiego charakteru, trzeba odpowiednio przygotować. Z inwestycją na rynku akcji nie jest inaczej.

Co chcemy osiągnąć?

Przede wszystkim możemy uniknąć niepotrzebnych błędów przez dokładne przeanalizowanie naszych własnych potrzeb. Do czego potrzebne są nam pieniądze, które chcemy zarobić? Ile chcemy ich zarobić? Na co zbieramy? Jaki jest cel naszej inwestycji? W jakim czasie chcemy go osiągnąć? Na jakie ryzyko inwestycyjne jesteśmy w stanie się zgodzić?

Jak inwestować?

Odpowiedzi na te pytania to podstawa ewentualnego podejścia do kwestii inwestowania. Jeśli już sobie na nie odpowiemy, to warto sprawdzić – który sposób będzie dla nas najlepszy. Czy lokata bankowa, która podobnie jak obligacje skarbowe, jest bardzo bezpieczna, ale zapewnia bardzo niewielki zysk? A może jednak bardziej ryzykowne, ale jednak potencjalnie bardziej dochodowe, fundusze inwestycyjne?

Jak sobie pomóc?

Zresztą kwestia ewentualnego ryzyka również może oraz powinna zostać ograniczona do niezbędnego minimum. Pomóc może w tym tzw. dywersyfikacja inwestycji. Czyli stworzenie takiego portfela inwestycyjnego, który pozwoli osiągać zamierzone cele – ale jednocześnie ograniczy do absolutnego minimum możliwość straty.

Wiedza ekspercka

Spokojnie, nie musimy sami tworzyć takiego portfela. Najlepiej jest poprosić o radę przedstawiciela TFI, który z pewnością podpowie jak osiągnąć nasze cele, zrobić skuteczną dywersyfikację i cieszyć się z nadchodzących zysków. Warto pamiętać, że ekspert z firmy, z którą będziemy współpracować, ma również wiedzę na temat obecnej sytuacji na rynku, trendów, które mogą być dla nas istotne oraz potrafi podpowiedzieć, które rynki akcji będą najlepsze dla realizacji naszych celów.

Przede wszystkim – chłodna głowa!

Dodatkowo nie wolno zapomnieć o chłodnym, spokojnym i racjonalnym podejściu. Musimy unikać emocji, agresywnych nagłówków prasowych i podejmować decyzje na podstawie faktów – nie uczuć. To jedyna droga do osiągnięcia zamierzonego efektu.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły