fbpx

Artykuły

Jak czyścić basen ogrodowy?

Jak czyścić basen ogrodowy?

Basen w ogrodzie to marzenie wielu ludzi. Nie ulega wątpliwości, że trzeba o niego zadbać, aby jak najdłużej spełniał swoje funkcje i prezentował się nienagannie. Postawa użytkownika jak najbardziej ma wpływ na funkcjonalność i użyteczność basenu. Ten kto uważa, że wystarczy postawić zbiornik wodny w ogrodzie – ten grubo się myli! O basen trzeba odpowiednio się troszczyć!

Marzenie o basenie

Kiedy nadchodzi lato, każdy marzy o popluskaniu się w wodzie, aby się orzeźwić i ochłodzić. Ten, kto może zrobić to w zaciszu własnego ogrodu, to prawdziwy szczęściarz. W polskich warunkach basen z powodzeniem może być użytkowany nawet przez kilka miesięcy. Nie trzeba czekać na największe upały. Niektórym wystarcza letnia woda. Pływanie we własnym ogrodzie to czynność, która najbardziej ucieszy oczywiście dzieci, ale i dorośli z pewnością odnajdą radość z obecności basenu we własnym ogrodzie. Niektórzy długo czekają na spełnienie tego marzenia. Na rynku dostępne są baseny o różnych wymiarach i parametrach. Początkujący potencjalny klient może być zaskoczony i zdezorientowany tą różnorodnością.

Co kryje basen, oprócz wody, rzecz jasna?

W basenie można zauważyć różne rodzaje osadów. Kiedy woda przestaje być krystalicznie czysta, naturalnym jest, że pojawia się opór przed wejściem do basenu. Czasem jest to zwykłe obrzydzenie, a czasem nawet strach przed możliwymi chorobami. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Rzeczywiście, niepożądana zawartość w wodzie może być przyczyną alergii i podrażnień skóry.

Powyżej lustra wody może pojawić się szary osad o tłustej konsystencji, trudny do usunięcia. Na powierzchni ścian może pojawić się szorstki osad, który sprawi, że ściany będą chropowate w dotyku. Zbyt wysokie pH wody może być przyczyną obecności żółtego lub brązowego osadu. W wodzie może też pojawić się różowy osad, który zwykle świadczy o tym, że poziom chloru nie jest właściwy. Za najbardziej nieestetyczny uznawany jest jednak osad w kolorze zielonym. Jak pozbyć się tych osadów i utrzymywać swój basen w czystości? Sposób jest kilka.

Jak czyścić basen i walczyć z osadem?

Kiedy mowa o podziale środków do walki z brudem i osadem, oczywiście trzeba podzielić je na środki naturalne i środki o bardziej drastycznym, lecz skutecznym działaniu. Tylko tak zwana chemia do basenu jest w stanie w 100% dać sobie radę z brudem, osadem i zarazkami. Warto wiedzieć, że jedną z przyczyn tworzenia się zielonego osadu jest fakt, że użyto zbyt małej ilości środka do dezynfekcji. Jeżeli w basenie tworzą się osady, może to też świadczyć o problemie z cyrkulacją wody. Tej sprawie należy się bardziej przyjrzeć.

Z metod domowych z brudnym basenem doraźnie poradzi sobie kwas askorbinowy, jednak nie ma mowy o usunięciu źródła problemu. Chemia basenowa w postaci dezynfekcji szokowej przede wszystkim uzdatni wodę i zapobiegnie rozmnażaniu się bakterii i glonów, dzięki czemu woda będzie wyglądała estetycznie, a wszyscy będą mogli kąpać się w basenie bezpiecznie. Na co dzień, dla podtrzymania efektu, doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie środków chemicznych na bazie chloru.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Podobne artykuły