Artykuły

Jak czyścić basen ogrodowy?

Jak czyścić basen ogrodowy?

Basen w ogrodzie to marzenie wielu ludzi. Nie ulega wątpliwości, że trzeba o niego zadbać, aby jak najdłużej spełniał swoje funkcje i prezentował się nienagannie. Postawa użytkownika jak najbardziej ma wpływ na funkcjonalność i użyteczność basenu. Ten kto uważa, że wystarczy postawić zbiornik wodny w ogrodzie – ten grubo się myli! O basen trzeba odpowiednio się troszczyć!

Marzenie o basenie

Kiedy nadchodzi lato, każdy marzy o popluskaniu się w wodzie, aby się orzeźwić i ochłodzić. Ten, kto może zrobić to w zaciszu własnego ogrodu, to prawdziwy szczęściarz. W polskich warunkach basen z powodzeniem może być użytkowany nawet przez kilka miesięcy. Nie trzeba czekać na największe upały. Niektórym wystarcza letnia woda. Pływanie we własnym ogrodzie to czynność, która najbardziej ucieszy oczywiście dzieci, ale i dorośli z pewnością odnajdą radość z obecności basenu we własnym ogrodzie. Niektórzy długo czekają na spełnienie tego marzenia. Na rynku dostępne są baseny o różnych wymiarach i parametrach. Początkujący potencjalny klient może być zaskoczony i zdezorientowany tą różnorodnością.

Co kryje basen, oprócz wody, rzecz jasna?

W basenie można zauważyć różne rodzaje osadów. Kiedy woda przestaje być krystalicznie czysta, naturalnym jest, że pojawia się opór przed wejściem do basenu. Czasem jest to zwykłe obrzydzenie, a czasem nawet strach przed możliwymi chorobami. Czy rzeczywiście jest się czego bać? Rzeczywiście, niepożądana zawartość w wodzie może być przyczyną alergii i podrażnień skóry.

Powyżej lustra wody może pojawić się szary osad o tłustej konsystencji, trudny do usunięcia. Na powierzchni ścian może pojawić się szorstki osad, który sprawi, że ściany będą chropowate w dotyku. Zbyt wysokie pH wody może być przyczyną obecności żółtego lub brązowego osadu. W wodzie może też pojawić się różowy osad, który zwykle świadczy o tym, że poziom chloru nie jest właściwy. Za najbardziej nieestetyczny uznawany jest jednak osad w kolorze zielonym. Jak pozbyć się tych osadów i utrzymywać swój basen w czystości? Sposób jest kilka.

Jak czyścić basen i walczyć z osadem?

Kiedy mowa o podziale środków do walki z brudem i osadem, oczywiście trzeba podzielić je na środki naturalne i środki o bardziej drastycznym, lecz skutecznym działaniu. Tylko tak zwana chemia do basenu jest w stanie w 100% dać sobie radę z brudem, osadem i zarazkami. Warto wiedzieć, że jedną z przyczyn tworzenia się zielonego osadu jest fakt, że użyto zbyt małej ilości środka do dezynfekcji. Jeżeli w basenie tworzą się osady, może to też świadczyć o problemie z cyrkulacją wody. Tej sprawie należy się bardziej przyjrzeć.

Z metod domowych z brudnym basenem doraźnie poradzi sobie kwas askorbinowy, jednak nie ma mowy o usunięciu źródła problemu. Chemia basenowa w postaci dezynfekcji szokowej przede wszystkim uzdatni wodę i zapobiegnie rozmnażaniu się bakterii i glonów, dzięki czemu woda będzie wyglądała estetycznie, a wszyscy będą mogli kąpać się w basenie bezpiecznie. Na co dzień, dla podtrzymania efektu, doskonałym rozwiązaniem jest stosowanie środków chemicznych na bazie chloru.

Autor:
Artykuł został przygotowany przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym Sklep Dla Ogrodu oferującym wiele produktów do ogrodu

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły