Artykuły

Jak pielęgnować róże pnące?

Jak pielęgnować róże pnące?

Sadzenie róż pnących i ich pielęgnacja to prawdziwa sztuka. Te delikatne kwiaty są niezwykle popularne wśród ogrodników.

Są niezastąpione w pionowym ogrodnictwie terenu i dzieleniu go na strefy, doskonale komponują się z dowolnymi formami architektonicznymi, a ich luksusowe pąki przyciągają uwagę projektantów krajobrazu.

Odmiany róż pnących

Piękne róże pnące dzielą się na wiele odmian. Najsłynniejsze to Pierre de Ronsard – róże z ciężkimi, złożonymi kwiatami. Płatki rośliny mają bogaty kremowy lub bladoróżowy odcień. Z kolei Santana ma kolor pąków w kolorze frotte. Krzew jest krwistoczerwony, liście są błyszczące i ciemne. Ta roślina kwitnie aż do pierwszych przymrozków. Laguna – podwójne róże o ciemnozielonych liściach i trwałym owocowym aromacie. Krzew porośnięty dużymi delikatnymi pąkami może osiągnąć 2 metry.

Uprawa róż pnących

Uprawa tych roślin to przyjemny proces, możliwy dla każdego właściciela działki. Najpierw musisz wybrać miejsce, w którym chcesz umieścić róże pnące. Pierwszą zasadą jest to, że roślina potrzebuje światła słonecznego i chłodu. Małe i duże pąki róż pnących uwielbiają światło. Im wyżej je umieścisz, tym lepiej zakwitną. Najlepiej nadają się do tego specjalne podpory.

Te rośliny nie tolerują nadmiernej wilgoci, dlatego uważnie monitoruj poziom wód gruntowych. Nie powinna przekraczać 70-100 centymetrów. Najkorzystniejszą opcją jest przeniesienie przyszłego krzewu na wzgórze, gdzie nie będzie zagrożone nasycenie wilgocią.

Monitorowanie stanu kwiatostanów zimą to trudne zadanie. Chociaż większość odmian wyróżnia się odpornością na mróz, upewnij się, że jesteś w stanie ocieplić krzewy na zimę.

Kiedy sadzić róże?

Najlepiej sadzić rośliny wczesną jesienią (wrzesień lub październik) lub wczesną wiosną. Tych kwiatów nie można rozmnażać przez sadzonki. Jeśli wybrałeś zimną porę roku, głębokość powinna być o 2 cm większa.

Wiele roślin kocha przestrzeń, ale nie róże. Wystarczy niewielki pas ziemi (50 na 50 cm). Jednak odległość między sadzonymi roślinami powinna być większa od 2 do 3 metrów. Szczególną uwagę należy zwrócić na uprawę gleby przed wprowadzeniem do niej nasion: wykonane dołki należy dobrze nawozić i podlewać.

Jak dbać o róże pnące

Właściwa uprawa tej rośliny wymaga przestrzeganie czterech zasad:

• Regularne podlewanie, które nie powinno być nadmierne.

• Sezonowe ocieplanie.

• Krzewy należy chronić przed chorobami i atakami szkodników.

• Spulchnianie gleby wokół krzewów.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły