Artykuły

Jak wybrać dobry ekspres do kawy?

Jak wybrać dobry ekspres do kawy?

 Kawę możesz przyrządzać naprawdę na wiele sposobów. W polskich domach popularne są zarówno tradycyjne ekspresy przelewowe z filtrem, jak i ekspresy ciśnieniowe, dzięki którym kawę możesz, parzyć niczym doświadczony barista. Najbardziej pomocny będzie ranking ekspresów do kawy, gdzie szybko porównasz różne modele. Na co zwrócić uwagę, kupując ekspres do kawy?

Ekspres przelewowy – przeżytek czy korzystne rozwiązanie?

Nie każdy fan kawy decyduje się na zakup nowoczesnych automatów ciśnieniowych, kolbowych czy kapsułkowych. Te są drogie, czasem skomplikowane w obsłudze, a do tego czasochłonne, jeśli kawę parzysz dla większej ilości gości. Ekspresy przelewowe z filtrem wciąż cieszą się popularnością – są tanie w zakupie, proste w obsłudze i czyszczeniu, a do tego ułatwią przyrządzenie większej ilości kawy za jednym razem.

O czym pamiętać?

  • kawa zmielona szybko wietrzeje, co może przełożyć się na smak parzonej kawy,
  • przyrządzanie kawy dłużej trwa,
  • musisz kupić filtry – co przekłada się na dodatkowe koszty.

Ekspresy kapsułkowe albo ciśnieniowe – za duży, zbyt skomplikowany?

Ładnie się prezentują, parzą dobrą kawę i są szybkie w obsłudze. Ich wadą jest oczywiście cena i utrzymanie urządzenia  w czystości. Musisz usuwać kamień i resztki kawy – to generuje dodatkowe koszty, ponieważ niezbędne są również specjalne środki czyszczące. Ekspresy kapsułkowe są tańsze, ale droższe w zakupie mogą być już same kapsułki czy saszetki. Niewątpliwe zaletą takich ekspresów kapsułkowych jest czas – wystarczy kilka minut, by maszyna była gotowa pracy – jeden przycisk i masz kawę, taką jaką lubisz.

Ekspresy ciśnieniowe to prawdziwa rewolucja – to automat, który mieli kawę na świeżo i zapewnia Ci opcję zaparzenia espresso, czy cappuccino. Są łatwe w obsłudze i zapewniają naprawdę dobrej jakości kawę.

Jaki ekspres do kawy kupić?

Jeśli masz obiekcje, jaki ekspres wybrać, to przeanalizuj czy:

  • lubisz kawę z mlekiem, np. w wersji latte macchiato? Wybierz ekspres ciśnieniowy, gdzie masz m.in. opcję spienienia mleka,
  • pijesz filiżankę kawy tylko o poranku i parzenie całego dzbanka w ekspresie przelewowym jest dla Ciebie marnotrawstwem? – wybierz ekspres kapsułkowy albo ciśnieniowy,
  • lubisz pragmatyczne rozwiązania i denerwuje Cię regularne czyszczenie ekspresu? Wybierz ekspres przelewowy albo ciśnieniowy ale z program samooczyszczenia,
  • Twoja kawa ma mieć niepowtarzalny smak? – zwróć uwagę na proces parzenia. Idealny zapewni Ci tylko ekspres ciśnieniowy.
  • Nie lubisz skomplikowanych innowacyjnych rozwiązań? – ekspres przelewowy jest wręcz stworzony dla Ciebie.

One response to Jak wybrać dobry ekspres do kawy?

  1. Wybór ekspresu powinien być uzależniony od tego jaką kawę lubimy. Czy espresso z cremą, kawy mleczne, czy kawę z metod przelewowych? Wybór jest ogromny, trzeba tylko wszystko dobrze przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły