Artykuły

Świeczki urodzinowe – niezastąpiony element przyjęcia

Świeczki urodzinowe – niezastąpiony element przyjęcia

Tort i świeczki – nierozłączny urodzinowy duet, który jest symbolem dobrych myśli, kierowanych ku solenizantowi. Warto zwrócić uwagę, że część tego duetu może przyjmować różne formy – tortem może okazać się szarlotka, tort naleśnikowy, a nawet muffinka. Inaczej jest ze świeczkami, które są stanowią niezastąpiony element, jednoznacznie określający charakter spotkania.

Magiczna moc świeczki na tort

Symbolika ognia posiada długą i zawiłą historię. Od kojarzenia go z ciepłem domowego ogniska, przez bezpieczeństwo i oczyszczenie aż do ustanowienia go swoistą bramą do kontaktów ze zmarłymi. Wbrew pozorom wszystkie te znaczenia mieszczą się w dodatku, jakim są świeczki na tort.  

Już bowiem w starożytnej Grecji, kolebce kultury europejskiej, co miesiąc do świątyni Artemis, przynoszono okrągłe chleby, ustrojone świeczkami. W ten sposób świętowano urodziny bogini, ściśle kojarzonej z księżycem. Okrągły chleb (który obecnie przybrał formę słodkiego tortu), miał imitować kształt księżyca w pełni. Natomiast świece umieszczone na szczycie, rozpraszały ciemność (dając poczucie bezpieczeństwa) i odganiały złe duchy.

Dawniej wierzono, że w dniu urodzin, solenizant ma możliwość spotkania się z duszami zmarłych. Ogień świec miał uchronić go przed złymi mocami a sprowadzić dobre duchy, dla których płomień kojarzył się z drogowskazem, nie zaś z ogniem piekielnym. Dzisiaj ta tradycja przeszła w celebrację Święta Zmarłych, dla których zapalamy lampiony w formie zniczy.

Symbolika zdmuchnięcia świeczek urodzinowych ma korzenie w rytuale oczyszczenia. Wierzono, że ogień zdejmuje ciężar tego, co wydarzyło się w ubiegłym roku i pozwala rozpocząć kolejny wraz z nowym celem, wyznaczonym w formie składanego podczas zdmuchiwania świec życzenia.

Świeczki na tort – które wybrać?

Obok tradycyjnych, maleńkich świeczek znajdziesz wybuchające iskrami flary, kolorowe płomienie i grającej pozytywki – wybór jest szeroki i wcale nie tak oczywisty. Istnieją świeczki na tort, o których nawet nie słyszałaś. Oto krótkie i subiektywne zestawienie rodzajów świeczek wg. GoDan Party:

– klasyczne – kolorowe, cienkie, ze spiralnym wzorkiem i białą linią przebiegającą od nasady po szczyt świeczek, idealne jeśli chcesz postawić na torcie tyle świeczek, ile lat ma solenizant,
– świeczki urodzinowe cyferki – brokatowe, w różnych rozmiarach i kolorach, często z graficznym dodatkiem (piłki nożnej, jednorożca, Myszki Mickey),
– metaliczne – bardzo eleganckie, minimalistyczne i w stonowanych perłowych kolorach,
– urodzinowa świeczka z melodyjką – niesamowicie efektowna, odtwarzająca melodię “Happy Birthday”. Po odpaleniu, płatki kwiatu powoli rozchylają się, stanowiąc dodatkową atrakcję,
– w kształcie literek – modna alternatywa dla świeczek-cyfr. Napisy “Thirty”, “Happy Birthday” (i inne) na torcie biją rekordy popularności za zachodnią granicą,
– świeczki na urodziny dla dzieci – w najróżniejszych kształtach i kolorach. Meksykańskie maski, rakiety, krokodylki, kucyki… czyli każdy kształt, jakiego dziecko sobie zażyczy,
– race – na wielkie uroczystości, płonące zimnym ogniem rakiety to efekt obok którego nikt nie przejdzie obojętnie,
– inne – świeczki z kolorowymi płomieniami, o niebywale smukłych kształtach (wys. do 16,5 cm), zawijane w spirale, płonące topery.

Wybór jest szeroki, dlatego możesz być pewna, że znajdziesz to, czego dokładnie potrzebujesz.

Gdzie można kupić świeczki na tort?

Wszystkie świeczki urodzinowe, które umieściliśmy w zestawieniu są dostępne w sklepie online GoDan Party. Aby podkreślić uroczysty charakter zdmuchiwania świeczek, można dobrać odpowiednie zimne ognie dla gości – które są dostępne w formie cyfr. 

Świeczki urodzinowe to bardzo ważny element imprezy. Możliwość pomyślenia życzenia, które będzie Ci towarzyszyć cały rok, determinuje wyznaczony cel, a symboliczny podział tortu otwiera zabawę do białego rana.

Wybierz świeczki na tort, które najbardziej do Ciebie pasują i podkreślą wyjątkowy charakter przyjęcia.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły