Artykuły

Jak wybrać kamień ogrodowy? Poradnik zdrowego ogrodu z kamieniem naturalnym

Jak wybrać kamień ogrodowy? Poradnik zdrowego ogrodu z kamieniem naturalnym

W sieci opinie dotyczące kamienia ogrodowego są podzielone. Jedna część uważa to za niepotrzebny dodatek do ogrodu inni uważają to za piękną dekorację. W tym artykule pokażę Ci jak właściwie dobrać kamień ogrodowy nie tylko aby pasowało do architektury ogrodu, ale również żeby kamień wspomagał wszystkie rośliny rosnące w jego otoczeniu.

Jaki kamień naturalny wybrać do ogrodu

W ogrodzie można zastosować niemal każdy kamień dekoracyjny. Ważne, aby odpowiednio dobrać go, pod rośliny rosnące w ogrodzie. Kamień jest minerałem, czyli zawiera makro elementy jak żelazo czy wapń. Minerały są nieodzownym elementem gleby. Wpływają na jej bogactwo i PH. Dlatego kamień bezpośrednio wpływa na wszystkie rośliny w jego otoczeniu.

Woda opadowa, która trafia na kamień wypłukując minerały, zabiera je dalej ze sobą do gleby, a ta z ich pomocą zmienia swoje PH.

PH gleby bezpośrednio wpływa na wszystkie rośliny, krzewy, drzewa i kwiaty w naszym ogrodzie. Każda z nich ma trochę inne upodobania, dlatego ważne jest, aby wszystko zgrało się razem.

SONY DSC

PH skały – jaki kamień dekoracyjny dobrać pod rośliny

Wyróżnia się trzy podstawowe odczynniki skał. Skały zakwaszające glebę, neutrale i skały wapienne, czyli alkalizujące. Podobnie sprawa ma się z roślinami ogrodowymi, każda z nich lubuje się w konkretnym PH, o który musisz zadbać, jeśli chcesz się nią cieszyć.

Ustabilizowanie i odpowiedni poziom PH w glebie znacząco przekłada się też na wzrost roślin.

Kamień ogrodowy – zakwaszający

Na pierwszy rzut oka bardzo ciężko określić, które skały będą faktycznie zakwaszać glebę, a które nie. Wszystkie materiały kryształowe, będą powodować zakwaszenie gleby. Na szczęście w tym wypadku dam Ci bardzo prosty sposób na oddzielenie tego. Niemal jedyną dostępną skałą zakwaszającą glebę będzie granit. Granit jest skałą magmową, które wyróżnia kwaśny odczyn.

Dodatkowo niektóre kwarcyty mogą zakwaszać glebę, jednak póki co ich dostępność w naszym kraju jest niewielka. Jednak zawsze warto zapytać sprzedawcy, o to jaki ph ma dany materiał.

SONY DSC

Kamień dekoracyjny do ogrodu – neutralny

Kamieni ozdobnych o neutralnym PH jest całe mnóstwo. Mowa o bazalcie, łupku, kalcytach, części kwarcytów a także gnejsie, częściej znanym jako kora kamienna. Mimo, że kora kamienna ma raczej neutralne PH, niektóre jej pokłady mogą charakteryzować się niskim PH. Dlatego warto przyjąć, że można go stosować pod rośliny kwasolubne, jednak nie tak bardzo jak słynne rododendrony, które lubią zdecydowanie kwaśną glebę.

Kamień do ogrodu o wysokim odczynie PH – kamień zasadowy

Każdy materiał pochodzenia wapiennego będzie podwyższam PH gleby. Mowa tutaj o marmurach i wapieniach. Niemal każdy biały kamień jest marmurem. Dlatego warto sprawdzić, czy można go stosować pod dane rośliny, czy też nie.

W przypadku wykorzystania białego kamienia ogrodowego do obłożenia rabat z rododendronami, bardzo szybko skończyło by się to obeschnięciem rośliny.

SONY DSC

Jak dobierać kamień ogrodowy do roślin?

Kamień ogrodowy dokładnie z powyższymi informacjami. Należy o nich zawsze pamiętać, aby pomagał on w ogrodzie a nie szkodził. Dobierając odpowiedni materiał nie tylko pomożemy rośliną w ogrodzie, ale także dzięki niemu wszystko będzie dużo lepiej rosnąć. Zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatnie upały w naszym kraju.

Nie raz widzę sytuację, gdzie ktoś wskazuje zdjęcie z uschniętą rośliną obłożoną kamieniem. Pod zdjęciem masa rad, że należy odkryć kamień bo korzenie się gotują. W danej sytuacji może to być związane z kamieniem, ale przez jego PH.

Warto wykonać pewne doświadczenie. Sprawdź temperaturę gleby na pełnym słońcu, a później sprawdź jej temperaturę pod kamieniami. Gwarantuje Ci, że będzie o kilka stopni niższa! W dobie dzisiejszych upałów jest to ogromny profit, zwłaszcza, że im niższa temperatura tym mniej wilgoci ucieka z gleby.

SONY DSC

Przed wyborem kamienia zawsze upewnij się, jakie rośliny masz w swoim ogrodzie. Następnie kamień dobieraj pod rośliny a nie odwrotnie. To pozwoli rosnąć im zdrowo i szybko.

Artykuł powstał przy współpracy z https://skalite-kamien.pl

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły