Artykuły

Jak wygląda rekrutacja i studia online?

Jak wygląda rekrutacja i studia online?

Obecnie coraz więcej osób, które chcą spełnić swoje marzenie o wyższym wykształceniu, wybiera studia online. Nie ma w tym nic dziwnego – to bardzo wygodna metoda nauki, dzięki której możemy zaoszczędzić czas i pieniądze oraz cieszyć się mobilnością i możliwością studiowania w dowolnym miejscu i czasie.

Wciąż jednak wiele osób ma obawy przed wyborem studiów online, ponieważ nie wiedzą jak wygląda proces rekrutacji, samo studiowanie oraz zdawanie egzaminów w ten nowoczesny sposób. Spróbujmy więc rozwiać te wątpliwości.

Jak wygląda rekrutacja na studiach online?

Sposób rekrutacji na studia online może nieco różnić się na poszczególnych uczelniach, jednakże zazwyczaj w przypadku tego typu studiów wszystko możemy załatwić drogą elektroniczną. Na stronie uczelni znajdziemy formularz, w którym podajemy dane osobowe, wybrany kierunek studiów oraz inne niezbędne informacje. Należy przygotować się do konieczności przesłania skanów dokumentów takich jak np. wynik egzaminu maturalnego.

Na czym polega nauka?

Obecnie uczelnie, które oferują swoim słuchaczom możliwość uczestniczenia w studiach online, najczęściej korzysta z własnych platform e-learningowych, do których każdy ze studentów otrzymuje dostęp w postaci własnego konta. Profesorowie nagrywają swoje wykłady, po czym przesyłają materiał na konta studentów. Pojawiają się również zadania do wykonania. Teoretycznie uczestnictwo w wykładach nie jest obowiązkowe, w praktyce jest jednak niezbędne do tego, by przyswoić wszystkie niezbędne informacje. Na szczęście to student wybiera czas i miejsce brania udziału w wykładzie, dzięki czemu jest to bardzo wygodna forma nauki.

Czy studenci spotykają się tradycyjnie?

Wiele osób obawia się, że decydując się na studia online, nie będą miały okazji w żaden sposób skorzystać z realnej możliwości spotkania się ze swoimi wykładowcami i rozwiania swoich wątpliwości. Na szczęście niepotrzebnie. Nawet osoby, które decydują się na skorzystanie ze studiów online, w ciągu roku akademickiego muszą odbyć kilka zjazdów, podczas których mają szansę spotkać się w grupie studentów i zweryfikować swoje postępy w nauce. W czasie takich zjazdów mogą (choć nie muszą) zostać przeprowadzone egzaminy, zaliczenia lub ćwiczenia, których nie da się zorganizować w sposób zdalny. To również doskonała okazja do tego, by zweryfikować swoją metodę uczenia się i zadać wykładowcom pytania, na które nie zawsze da się odpowiedzieć w rozmowie przez Internet.

Egzaminy i zaliczenia

Warto w tym miejscu dodać, że osoby, które nie mogą udawać się na regularne zjazdy, nie powinny się martwić. W przypadku studiów online jest ich naprawdę niewiele, a większość egzaminów i zaliczeń odbywa się w formie zdalnej. Mogą mieć różną postać – egzaminów, które musimy wypełnić w danym czasie (np. danego dnia do określonej godziny) lub też zaliczeń, na które mamy dość sporo czasu (np. kilka dni, dzięki czemu możemy zaplanować swoje obowiązki).

Studia online to doskonała, nowoczesna i niezwykle wygodna alternatywa dla wszystkich osób, które nie mogą pozwolić sobie na studiowanie w tradycyjny sposób. Nie należy obawiać się tej formy nauki, ponieważ jej zasady i sposób funkcjonowania są jasne, proste i przejrzyste. Wielu studentów korzysta z tej formy nauki i bardzo zachwala sobie swobodę, jaką im to daje.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły