Artykuły

Jak zadbać o własny ogród?

Jak zadbać o własny ogród?

Ogrodnictwo jest jednym z najfajniejszych hobby, jakie istnieją – nie tylko pozwala nam się zrelaksować, ale i poobcować z naturą. Daje również sporo satysfakcji płynącej z tworzenia nowego istnienia i późniejszego pielęgnowania go. Jak jednak zabrać się za to w taki sposób, by oprócz bycia odstresowującym i przyjemnym zajęciem było też czymś efektywnym, przynoszącym realne korzyści (na przykład w postaci pięknie wyglądającego otoczenia domu)? W tym artykule postaramy się zawrzeć najpraktyczniejsze porady związane z dbaniem o swój ogród. Na co musimy przygotować się, chcąc takowy założyć i od czego tak właściwie zacząć?

Liczy się plan

Zanim jeszcze będziemy mieli własny ogród, warto, abyśmy zastanowili się nad jego odpowiednim rozplanowaniem. Tutaj z pomocą może nam przyjść Internet, podpowiadając rodzaje kwiatów, drzew i krzewów, które potencjalnie mogłyby nam się spodobać. To właśnie poszukiwanie wszelkiego rodzaju inspiracji okazuje się kluczowe w podejmowaniu ostatecznej decyzji. Wszystko jednak musimy dopasować do warunków, które posiadamy. Na samym początku również określmy, ile czasu będziemy w stanie poświęcać na swoje hobby – w oparciu o to wybierzemy kwiaty, które zgodzą się na takie poświęcanie im czasu. Jeżeli na przykład swój ogród odwiedzać możemy tylko weekendowo, zadbajmy o posiadanie roślin, które nie będą wymagały codziennego nawadniania, a przetrwają również bez naszego stałego udziału.

Zaopatrzmy się w odpowiedni sprzęt

Bardzo ważne w dbaniu o własny ogród jest nie tylko wybranie odpowiednich roślin właśnie dla nas i dla naszego czasu, który jesteśmy w stanie im poświęcić, ale też zadbanie o odpowiedni sprzęt, który umożliwi nam stałą pielęgnację. Naturalnie rzecz biorąc absolutną podstawą jest tutaj konewka, która ułatwi nam proces podlewania – tak kluczowego w całym dbaniu o ogród. Zainwestujmy również, zwłaszcza na jesień, w grabie. Te nie tylko sprawdzą się w zbieraniu liści, ale też sprawdzą się w robieniu grządek i użyźnianiu gleby. Motyka zapewni nam większą kontrolę nad rozkopywaniem, a szpadla użyjemy przy sadzeniu nowych roślinek.

W czasie prowadzenia ogrodu musimy być gotowi na wszystko – również i na te mniej pożądane rzeczy, w tym intruzów. Nasz ogród często jest łakomym kąskiem dla wszelkiego rodzaju szkodników, z którymi musimy sobie radzić, aby nie zrujnowały całej naszej pracy. Zainwestujmy więc we wszelkiego rodzaju pułapki na większe zwierzątka, jak i preparaty odpędzające szkodliwe owady i robaki. Warto zrobić to zawczasu, zanim jeszcze coś takiego nam dotknie – jeżeli bowiem tak się stanie, będziemy musieli reagować relatywnie szybko, aby sprawnie sobie z tym poradzić.

Podsumowanie

W prowadzeniu własnego ogrodu bardzo pomaga odpowiednie jego rozplanowanie – jeżeli mamy już je za sobą, a całość dobrze prosperuje, musimy utrzymać ten stan poprzez radzenie sobie z ewentualnymi intruzami, poza oczywistymi zabiegami związanymi z dbaniem o rośliny. Jeśli jednak mamy w sobie pasję, z pewnością również i to będzie nam sprawiać nie lada frajdę.

Autor
Autorem artykułu jest Apteka Dla Roślin – internetowa encyklopedia chorób i szkodników roślin.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły