Artykuły

Kordonek – do czego najlepiej się nada?

Kordonek – do czego najlepiej się nada?

Dostęp do produktów i artykułów domowych na obecną chwilę jest ogromny. Półki sklepowe są wręcz przepełnione, a my stajemy przed wyborem, który produkt zakupić. Wiele lat temu, jeszcze za czasów młodości naszych mam czy babć, ręczne robótki stanowiły codzienność. Brak dostępu wymusił wówczas nas starszych pokoleniach nabycie pewnych umiejętności i przede wszystkim posiadania sprawnych palców. Dzierganie, haftowanie czy szycie na drutach, to czynności przez młodych często zapomniane lub wręcz nieznane. Niegdyś firanki, ubrania, szale czy rękawiczki szyte były w domowych warunkach. Dziś, moda na ręczne robótki powraca, ale dość niepewnym krokiem. Nici, włóczki… a może kordonek? A ty? Co wybierzesz?

Czym jest kordonek?

Najprościej mówiąc jest to bawełniana lub jedwabna skręcona nitka, która służy najczęściej jako produkt do haftowania. Przy wyborze odpowiedniej nici, zwróć szczególną uwagę na tworzywo, z jakiego jest wykonana. Firmy niekiedy oferują drogie lecz kiepskiej jakości materiały, którymi bardzo ciężko pracować. Największą popularnością w ubiegłych latach cieszyły się jednak kordonki bawełniane. U polskiego producenta – https://zamotane.pl/pl/c/Kordonki/13 – mamy możliwość dopasowania kordonków wprost pod nasze upodobania oraz oczekiwania. Znajdziemy tutaj tanie kordonki dekoracyjne, dzięki którym nadamy swoim ubraniom drugie życie!

Tanie kordonki – jak je wykorzystać?

Materiał ten, sprawdzi się w wielu przypadkach. Oczywiście w zależności od tworzywa czy jego grubości, wykonasz zupełnie inne rękodzieła. Nadasz swoim wnętrzom nowych barw, a ubraniom czy dodatkom oryginalności. Kordonki nadadzą się świetnie do szydełkowania serwet czy delikatnych obrusów. Utworzysz z nich także firanki, zadrostki, poszewki, a nawet dywaniki. Wykonane rękodzieła sprawdzą się też świetnie jako prezent dla bliskiej ci osoby!

Kordonek – grubość

Nić powinna być dostosowana do sposobu obróbki, jaki wybierasz W pasmanteriach napotkasz różnego rodzaju kordonki. Od najcieńszych, które idealnie sprawdzą się przy delikatnych motywach, poprzez średniej grubości, aż po najgrubsze, które wykorzystujemy raczej do tworzenia pledów i dywanów. Do najczęstszych wyborów należy jednak kordonek stokrotka. Jego grubość i nawój umożliwiają wszelkie robótki i poprawiają komfort pracy.

Kordonek maxi – do czego można go użyć?

Produkt ten jest ceniony wśród dziewiarek ze względu na jego solidny skręt, wydajność i błysk, dzięki któremu uzyskasz niesamowity efekt. W dodatku występuje w wielu barwach i odcieniach. Kolory doskonale przez siebie przenikają, a całość nie wymaga szczególnego usztywnienia.

Produkty z kordonku – jak dbać?

Ręcznie wykonane obrusy czy serwetki wymagają delikatnego potraktowania i odpowiedniej dbałości, by uniknąć ich zniszczenia czy utraty koloru. Aby móc cieszyć się trwałością i intensywną barwą, zrezygnuj z prania w nieodpowiedniej temperaturze i czyszczenia chemicznego. Zbyt wysoka temperatura czy chlorowanie materiału, może sprawić iż naruszymy jego strukturę, białe nici zaś pożółkną.

Kordonki poliestrowe nie są tak delikatne jak bawełniane. Można je prać w 90 stopniach. W przypadku bawełny, zalecane jest pranie ręczne w maksymalnej temperaturze 30 stopni. Sposoby, te choć wymagają uwagi i dokładności, pozwolą cieszyć się  pięknymi dodatkami jak najdłużej!

Choć kiedyś ręczne prace były nieodzownym elementem szarej codzienności, dziś stawiamy na pasję i samorozwój. Jest to świetny sposób, by oderwać się od natłoku obowiązków i negatywnych myśli i pozwolić sobie na relaks w dość nietypowej formie. Obecnie polski rynek gwarantuje nam produkty wysokiej jakości, dzięki czemu bez problemu nabędziesz nowych umiejętności. Zacznij na początku od prostych form, takich jak naszycia na serwetkach, by wraz z upływem czasu przejść do trudniejszych wzorów!

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły