Kościół parafialny pw. św Michała Archanioła

Parafia rzymskokatolicka w Świebodzinie, w województwie lubuskim.

Kościół Świętego Michała Archanioła w Świebodzinie należy do dekanatu Świebodzin – NMP Królowej Polski diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Budynek i jego historia

Pierwsze wzmianki na temat świątyni, której ówczesnymi patronami byli święci Piotr i Paweł pochodzą z 1311 roku. Jak większość kościołów budynek świątyni był wówczas niewielkich rozmiarów i zbudowany był z drewna. Pod koniec XV wieku ta niewielka budowla została zastąpiona murowanym, trzynawowym budynkiem, który w niczym nie przypominał już drewnianej świątyni. Prezbiterium zostało pokryte wspaniałym, sieciowym sklepieniem, które przywodzi na myśl sieci św. Piotra. Od zachodu mieściła się znacznych rozmiarów wieża, która została zastąpiona w XIX wieku rozbudowanym szczytem w stylu neogotyckim.

Kościół św. Michała Archanioła dziś

Kościół stanowi świątynię, w której parafianie zbierają się na codzienną modlitwę. Nabożeństwa, w których wierni mogą uczestniczyć odbywają się codziennie, dwa razy dziennie. Natomiast w każdy wtorek po mszy świętej wieczornej odbywa się nabożeństwo ku czci świętego Michała Archanioła, w którym mogą uczestniczyć wszyscy chętni. Parafia posiada swoją stroną internetową, która na bieżąco jest aktualizowana. Można na niej znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat porządku mszy świętych, kancelarii parafialnej oraz Poradni Życia Rodzinnego, która działa przy kościele.

Proboszcz: ks. kan. Zbigniew Nosal
Wikariusze: ks. Rafał Goluch, ks. Marek Kochanowski

0 recenzji do Kościół parafialny pw. św Michała Archanioła

Dodaj recenzję

Miejsce wyświetlono 17 433 razy