Artykuły

Ogrzewanie na jachcie.

Ogrzewanie na jachcie.

Nikogo nie dziwi ogrzewanie czy klimatyzacja w samochodzie. Wspomniane udogodnienia traktowane są jako standard wyposażenia naszych pojazdach. Trudno natomiast znaleźć w porcie jacht, który jest wyposażony w ogrzewanie i klimatyzację. Czemu się tak dzieje, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

O ile ogrzewanie może się wydawać luksusem osobom czarterującym jachty w sezonie letnim, o tyle właściciele jachtów zaczynają sezon dużo wcześniej. W Polsce woduje się żaglówki i jachty motorowodne pod koniec kwietnia tuż przed majówką. Tak aby na pierwszy długi weekend korzystać ze swojej łódki. Dni w maju są piękne słoneczne, natomiast noce chodne, często z gruntowymi przymrozkami. Kto choć raz spędził zimną noc na jachcie doceni dobrodziejstwo jakim jest ogrzewanie jachtowe.

Ogrzewanie gazowe lub Diesla.
Najtańszą formą ogrzewania jachtu jest wykorzystanie instalacji gazowej. Większość łódek i jachtów wyposażona jest w butlę gazową służącą do przygotowywania posiłków. Spora grupa armatorów wykorzystuje gaz z butli do ogrzewania swoich jachtu. Wystarczy poprowadzić niedrogą instalację gazową oraz palnik. Możemy ciszyć się już ciepłem w chłodne noce i poranki. Takie rozwiązanie choć tanie i proste w wykonaniu ma jedną zasadniczą wadę. Chodzi o bezpieczeństwo. Szlauchy doprowadzające gaz mają tendencję do rozszczelnienia się, a co za tym idzie generują niebezpieczeństwo zatrucia lub wybuchy ulatniającego się gazu. Ostatecznie instalację gazową powinniśmy poprowadzić w rurkach miedzianych, a jedynym miejscem newralgicznym pozostanie połączenie butli z instalacją miedzianą. Pozostanie nam regularnie sprawdzać stan techniczny gumowego połączenia oraz jego systematyczna wymiana.
Dużo lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania jachtu za pomocą paliwa Diesla. Rozwiązanie jest zarówno bezpieczniejsze jak i przyjaźniejsze dla naszej kieszeni. Ropa jet dużo tańsza niż gaz butlowy. Systemy ogrzewania jachtowego dostępne są w sklepie https://www.mazuria.com/category/ogrzewanie-jachtowe od bezpośredniego dystrybutora.

Fot. Ogrzewanie Mikuni. Sklep żeglarski mazuria.com

Kompletne zestawy gotowe do zamontowania składają się z :
– urządzenia grzewczego (2 – 5KW)
– panelu sterowania
– pompę paliwową
– akcesoria do zamocowania
– przewód wydechowy ze stali nierdzewnej
– końcówkę wydechu
– przewody rozprowadzające ciepło

Systemy ogrzewania Mikumi dostępne są w wydajności energetycznej od 2 Kw do 5 KW. Zapewniają wydajne i praktycznie bezobsługowe ogrzewanie kilku pomieszczeń na jachcie.

Klimatyzacja na jachcie.
W przypadku klimatyzacji nie ma drogi na skróty. Musimy zaopatrzyć się w profesjonalny klimatyzator. Gotowy zestaw klimatyzacji na jacht zawiera:
– wydajny klimatyzator o wydajności od 600 do 1800 litrów / godzinę.
– pompa
– elektroniczny panel sterowania
– kratki poboru i wyjścia powietrza z klimatyzatora

Zaletą zastosowania klimatyzatora jest możliwość wykorzystania zarówno do chłodzenia jak i grzania pomieszczeń na jachcie. Klimatyzatory wyposażone są w grzałki zapewniające przepływy powietrza od 5.500 BTU/h do 20.000 BTU/h.

Ceny gotowych zestawów do chłodzenia oraz ogrzewania.
Opisane klimatyzatory kosztują od 13.000 zł do 19.000 zł. Systemy ogrzewania paliwem Diesla to wydatek około 8.000 zł za urządzenie o mocy 2KW. Są to profesjonalne urządzenia dedykowane dużym jachtom żaglowym i motorowodnym.

Artykuł powstał na podstawie materiałów handlowych hurtowni żeglarskiej www.mazuria.com

Przeczytaj także https://powiat-piaseczynski.info/informacje/wizyta-w-sklepie-zeglarskim

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły