Artykuły

Pasta polerska do lakieru – do czego służy i jak jej używać?

Pasta polerska do lakieru – do czego służy i jak jej używać?

Czym właściwie jest pasta polerska do lakieru i jakie jest jej zastosowanie praktyczne? Na jaki produkt warto się w tym przypadku zdecydować? Kiedy w ogóle należy sięgnąć po pastę polerską? Okazuje się, że pytania te mogą sprawić wiele problemów. Postaramy się więc na nie odpowiedzieć.

Jak działa pasta polerska do lakieru?

Pasta polerska do lakieru ma za zadanie przywrócić blask lakierowi samochodowemu. Ma w składzie środki ścierne, które pozwalają na usunięcie niewielkiej grubości lakieru, ale go nie rysują. W ten sposób można usunąć warstwę lakieru, która uległa oksydacji i utraciła swoją pierwotną barwę. Czasem można zniwelować nawet niewielkie rysy czy usunąć trwałe zarysowania, które powstały na skutek niewłaściwej pielęgnacji samochodu. Podobnie jest z tzw. małymi szkodami parkingowymi. Pasty polerskie stosowane są na całej powierzchni karoserii po wcześniejszym oczyszczeniu lakieru.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że pasta polerska do lakieru nie służy do oczyszczania. Jeśli lakier nie jest dobrze oczyszczony, a zastosowana zostanie wspomniana pasta, skutki mogą być poważne. Można wówczas mocno porysować karoserię. 

Jak używać pasty polerskiej do lakieru?

Wyróżnia się w tym przypadku kilka technik. Podstawowa to ręczne polerowanie, które ma niestety sporo wad. Przede wszystkim zabiera sporo czasu. Warto zatem rozważyć wykorzystanie polerki elektrycznej. Oczywiście nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Niestety łatwo jest przesadzić z takim polerowaniem. 

Przed przystąpieniem do działania karoserię należy dokładnie oczyścić . Dodatkowo konieczne jest zabezpieczenie części, które nie będą polerowane np. taśmą papierową. W celu oczyszczenia lakieru należy przeprowadzić dekontaminację chemiczną i mechaniczną (glinkowanie). 

Ile pasty polerskiej do lakieru potrzeba na samochód? Sporo zależy od wielkości pojazdu oraz rodzaju wykorzystywanej pasty. Najlepiej w tym przypadku stosować się zawsze do konkretnych zaleceń producenta. W ten sposób uniknąć można przykrych niespodzianek. W praktyce jedno opakowanie pasty polerskiej do lakieru powinno wystarczyć na minimum jedno polerowanie auta. 

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły