Artykuły

Jakie można kupić materiały budowlane?

Jakie można kupić materiały budowlane?

Jeśli wiosną planujesz budowę domu, to warto wykorzystać zimowe miesiące na zakup niektórych materiałów budowlanych. W wielu sklepach remontowo-budowlanych najwięcej jest wtedy promocji, co pozwala na kupno materiałów po okazyjnych cenach. Decyzje dotyczące materiałów i rozwiązań budowlanych są bardzo ważne nie tylko ze względu na koszty budowy, ale także na komfort użytkowanych pomieszczeń i późniejszą eksploatację domu. Jakie i kiedy materiały budowlane kupować?

Zakup materiałów budowlanych zimą

Zima to świetny czas na to, aby zapoznać się z ofertą materiałów budowlanych w okolicznych hurtowniach i sklepach. Jest to także bardzo dobry okres na przemyślenia związane z projektem. Sklepy budowlane często wyprzedają materiały budowlane, które można kupić w okazjonalnych cenach na https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane. Powodem jest fakt, że nie chcą utrzymywać w okresie zimowym  nadmiernych stanów magazynowych, co generuje koszty. Warto więc śledzić oferty – akcje promocyjne są zapowiadane w gazetkach marketów i składów oraz na bilbordach. Warto tę sytuację wykorzystać i poszukać najtańszych o tej porze roku materiałów budowlanych. Jednak zasada kupowania z wyprzedzeniem powinna być podyktowana nie tylko względami cenowymi. Sprawdza się to między innymi, gdy w projekcie budowlanym są przewidziane nietypowe materiały lub pochodzące od producenta, u którego czas oczekiwania na gotowe produkty jest długi. 

Kupno materiałów budowlanych z wyprzedzeniem

W teorii z wyprzedzeniem można kupić praktycznie wszystkie materiały budowlane. Problematyczne moze jednak okazać się ich prawidłowe składowanie w okresie zimy. Z pomocą mogą przyjść niektóre składy, oferujące możliwość przechowywania zakupów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż nie trzeba martwić się o pilnowanie towaru i ewentualne ryzyko jego zniszczenia. Materiały na placu budowy znajdą się w momencie, gdy będą potrzebne. Pozostawienie ich bez nadzoru przez dłużysz czas moze doprowadzić do ich zniszczenia lub kradzieży. 

Zakup tanich materiałów budowlanych z wyprzedzeniem pozwala również uniknąć przestojów na budowie, ponieważ wszystko jest pod ręką. Nie wszystkie jednak towary warto kupować wcześniej. Nie zaleca się kupowania z wyprzedzeniem chemii budowlanej, wełny mineralnej i styropianu, ponieważ nieprawidłowo składowane mogą zawilgotnieć i stracić swoje właściwości.

Materiały budowlane niezbędne do ocieplenia nieruchomości warto jednak wcześniej zarezerwować albo kupić i zostawić w sklepowym depozycie. Dzięki temu można będzie z nich skorzystać w szczycie sezonu, bez obaw o jakiekolwiek braki. Wcześniej warto także zamówić towary budowlane do wykonania więźby i pokrycia dachowego.

Na co zwrócić uwagę kupując materiały budowlane?

Jeśli cena interesującego produktu jest zaskakująco niska, to warto sprawdzić, czy nie znajduje się on w Krajowym Wykazie Zakwestionowanych Wyrobów Budowlanych. Wykaz ten jest umieszczony na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Znaleźć tam można ważne informacje na temat tego, czy towar jest zgodny z wymaganiami, które określone są przez przepisy prawa. Nie wszystkie te, które znajdują się w spisie, mają określony powód, jednak zapewne są jakieś uchybienia formalne, niemające wpływu na jakość towaru. Warto więc sprawdzić informacje o rodzaju i zakresie niezgodności zakwestionowanego wyrobu. 

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły