Często przyczyna utraty słuchu jest prozaiczna i wynika z naszej niewiedzy. Dzieje się tak, ponieważ nie chronimy swoich uszu przed hałasem, lekceważymy pierwsze symptomy pogorszenia słuchu i w efekcie potrzebujemy nosić aparat słuchowy. A wystarczy odpowiednie zabezpieczenie i czujność, by uchronić się przed tym dość kłopotliwym stanem.
Stopniowa utrata słuchu
Utrata słuchu nie jest czymś, co następuje nagle. Zazwyczaj zdolność słyszenia pogarsza się stopniowo, co można zauważyć na początku, lecz ze względu na ignorancję, stan zdrowia pogarsza się. Po prostu przyzwyczajamy się do gorszego słyszenia. Robimy głośniej telewizor, mówimy coraz głośniej i nadstawiamy ucho, gdy ktoś coś do nas mówi. U osób starszych zmiana jakości słyszenia jest czymś naturalnym, dlatego często po prostu się z tym godzimy. Nie jest to jednak dobre dla naszych uszu. Wczesne zdiagnozowanie problemu i zakup aparatu słuchowego mogą poprawić jakość życia i zapobiec dalszemu pogłębianiu się głuchoty.
Głośna muzyka? Byle nie za bardzo
Hałas towarzyszy nam właściwie ciągle. Delikatny szum urządzeń nie pozwala odpocząć głowie i uszom właściwie nigdy. Do tego wysokie dźwięki, ruch samochodowy i głośna muzyka, której słuchamy namiętnie na słuchawkach. Higiena uszu nie kończy się na regularnym ich myciu. Hałas stopniowo uszkadza receptory słuchowe i wywołuje mikrourazy kosteczek słuchowych. W efekcie te przestają się poruszać, do mózgu nie są wysyłane żadne sygnały i potrzebujemy coraz większej ilości decybeli, aby cokolwiek usłyszeć. Wtedy potrzebne są aparaty słuchowe, które pozwolą normalnie funkcjonować.
Aparat słuchowy kontra choroba?
Nie tylko nadmierny hałas osłabia Twój słuch. Noszenie aparatu słuchowego może być koniecznością po przebyciu wielu uciążliwych chorób. Należą do nich depresja, nerwice, bezsenność, cukrzyca, zapalenie zatok, nadciśnienie tętnicze i choroby nerek. Źle leczone, rzutują na cały organizm, w tym na uszy. Na problemy ze słuchem skarżą się pacjenci przyjmujący chemię, ale także spore ilości antybiotyków. Według duńskich badaczy głuchota może prowadzić do skrócenia naszego życia o kilka lat, dlatego następnym razem, gdy sięgniesz po słuchawki, zastanów się dwa razy. Albo już teraz sprawdź, czy nie potrzebujesz aparatu słuchowego, który poprawi komfort Twojego życia. To nic wstydliwego, a może uchronić cię przed pogłębianiem się zaburzenia i całkowitą głuchotą.