Artykuły

Trawa krajobrazowa nie tylko na trawnik

Trawa krajobrazowa nie tylko na trawnik

Każdy właściciel ogrodu doskonale wie, jak trudne jest utrzymanie w odpowiedniej kondycji obecnej w nim trawy. Nic więc dziwnego, że gdy tylko technologia na to pozwoliła, na rynku pojawiło się znacznie lepsze i wygodniejsze rozwiązanie w postaci sztucznej trawy. Jak się jednak okazuje, sztuczna trawa ogrodowa nie musi być wykorzystywana jedynie rekreacyjnie w ogrodach. Ma ona o wiele więcej zastosowań. Jak to więc wygląda w szczegółach, czyli jakie są możliwe zastosowania takiej trawy, a także jakie są jej najważniejsze zalety?

Początki sztucznej trawy

Sztuczna trawa powstała w latach 60 ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych, podczas poszukiwań lepszego rozwiązania dla trawy obecnej na boiskach sportowych. Już wtedy dostrzeżono problem związany z bardzo szybką degradacją prawdziwej trawy, a także wysokimi kosztami jej utrzymania. Szukano więc rozwiązań, które będą w stanie te problemy rozwiązać.
Niestety pierwsze modele sztucznej trawy nie przypadły do gustu sportowcom, ponieważ trawa ta nie była jeszcze doskonała. Przede wszystkim wspomnieć trzeba, że była kładziona na powierzchnię betonową, co znacznie podnosiło ryzyko urazu po np. upadku. Dziś nie tylko sama trawa wykonana jest inaczej, lecz również inaczej wygląda zakładanie takiego trawnika czyli montaż sztucznej trawy.

Czym się charakteryzuje sztuczna trawa?

Zanim jednak przejdzie się do najważniejszej rzeczy, czyli gdzie obecnie może być stosowana sztuczna trawa krajobrazowa, najpierw warto sobie zadać pytanie, czym się ona tak właściwie charakteryzuje i jakie są jej najważniejsze zalety. Jak to zatem wygląda w szczegółach?
Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że założenie trawnika przy pomocy takiej trawy jest znacznie prostsze, niż się wydaje. W zależności od tego, jakie ma być jej przeznaczenie, stosuje się oczywiście konkretny rodzaj danej trawy, której położenie, tak czy inaczej, sprowadza się jednak tylko do jej rozwinięcia z rolki. Jest to więc o wiele prostsze niż sianie i pielęgnowanie prawdziwej trawy.
Co więcej, sztuczna trawa jest odporna na zimno, małą, jak i dużą ilość słońca, a także nie trzeba jej podlewać i kosić. Sprawia to, że koszt jej utrzymania jest właściwie żaden, a także sama wygoda jest na znacznie wyższym poziomie.

Gdzie może być stosowana sztuczna trawa do ogrodu?

Jak zatem widać po powyższych zaletach, sztuczna trawa krajobrazowa w znaczący sposób odbiega od tego, czym się charakteryzuje ta prawdziwa. Jest ona nie tylko tańsza w utrzymaniu, nie wymaga także wiele czasu opieki, a także dzięki temu, że nie potrzebuje zasobów w postaci słońca, wody i składników mineralnych, może być kładziona właściwie wszędzie. Gdzie konkretnie używa się takiej trawy?
Oczywiście najoczywistszym zastosowaniem sztucznej trawy jest korzystanie z niej w ogrodach, gdzie zastępuje ona te prawdziwą. Podobnie sprawa wygląda np. na boiskach sportowych. To jednak nie wszystko, ponieważ trawa tego typu z powodzenie może być użyta także na balkonach, tarasach czy też na dachach budynków, które pełnia funkcje rekreacyjne. Często trawy tego typu obecne są nawet wewnątrz budynków. Dzięki temu, że taka trawa jest w pełni bezpieczna dla zdrowia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać jej nawet na placach zabaw dla dzieci.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły