Artykuły

Uzyskiwanie dotacji na energię odnawialną – czy to się opłaca?

Uzyskiwanie dotacji na energię odnawialną – czy to się opłaca?

Boom na inwestycje w energi…

Boom na inwestycje w energię odnawialną trwa w Polsce w najlepsze. Nic dziwnego. Jest to rozwiązanie, które nie tylko niesie za sobą pozytywne skutki ekologiczne, ale także pozwala na uzyskanie niskich rachunków za eksploatację domu i kosztów za energię. Na rynku obecne są liczne projekty oferujące dotację na instalację odnawialnych źródeł energii.

OZE – Odnawialne źródła energii

Co dokładnie kryje się pod tą fachową terminologią? Odnawialne źródła energii to tak zwana „zielona energia”, czyli sposoby pozyskwiania energii ze źródeł naturalnych. Może być to na przykład energia z wiatru, słońca, biopaliw, czy energii geotermalnej. Określenie „odnawialne” nawiązuje do sposobów wytworzenia energii. W OZE energia jest praktycznie niewyczerpalna, a jej wytworzenie nie powoduje deficytu na rynku zasobów (tak jak w przypadku źródeł nieodnawialnych, jak choćby węgla).

Odnawialne źródła energii w gospodarstwach domowych

Jednym z obszarów OZE z największym przyrostem zainteresowania jest branża fotowoltaiczna. Popyt na panele fotowoltaiczne jest duży, w związku z możliwością zapewnienia sobie praktycznie bezkosztowego domu. Panele fotowoltaiczne pozwalają na pozyskanie energii niezbędnej nie tylko na potrzeby bytowe związane z prądem, ale także ogrzanie budynku oraz podgrzanie ciepłej wody. Rosnącą popularność na rynku OZE zyskują także pompy ciepła. To stosunkowo nowe urządzenia na rynku grzewczym, które z roku na rok instaluje coraz więcej gospodarstw domu.

Czy OZE się opłaca?

Zainteresowanie odnawialnymi źrodłami energii rośnie z roku na rok. Jedynym ograniczeniem przed jej instalacją, są koszty, które w niektórych przypadkach mogą być nieco wyższe niż instalacja źródeł ogrzewania na paliwa stałe. Należy jednak zauważyć, że koszty te zostają zrónoważone już po kilku latach użytkowania i dużo niższej eksploatacji. Dzięki licznym programom dofinansowań inwestycja jest opłacalna i korzystna finansowo.

Odnawialne źrodła energii – dotacje

Dla osób rozważających instalację OZE są dobre wieści – mogą skorzystać z programów wsparcia i dotacji na odnawialne źródła energii. Obecnie znajduje się ich co najmniej kilka na rynku. Najpopularniejszym z nich jest „Czyste powietrze” – program skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy planują termomodernizację swojego budynku, lub wymianę źrodła ogrzewania. Mogą oni liczyć nawet na kwotę 37000 zł, w zależności od osiąganych dochodów. Nowowybudowane domy mogą korzystać z programu „Mój Prąd” oraz obowiązującego od 2022 roku „Moje ciepło”. W ramach tego pierwszego właściele mogą uzyskać do 3000 zł na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych. „Moje ciepło” pozwala na uzyskanie dotacji do 30% kosztów (nie więcej niż 21000 zł) na zakup i montaż pompy ciepła. Najwyższą kwotę możemy otrzymwać w ramach podatkowej ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna jej wysokość to aż 53000 zł, a otrzymamy ją za poniesienie wydatków wiązanych z zakupem materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z termomodernizacją budynku.

 

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły