Artykuły

Jakie cechy powinien mieć dobry deweloper?

Jakie cechy powinien mieć dobry deweloper?

Zapadła decyzja o kupnie mieszkania, ale nie wiemy gdzie i od kogo. W sieci jest mnóstwo ofert deweloperów, którzy oferują nieruchomości w niższych lub wyższych kwotach. Wiele zależy od lokalizacji, standardu wykończenia, czy metrażu mieszkania. Jeśli już mamy upatrzony lokal mieszkalny, powinniśmy przede wszystkim wiedzieć, na co zwrócić uwagę sprawdzając inwestora.

Wiarygodny deweloper powinien chwalić się realizacjami, a także należeć do Polskiego Związku Firm Deweloperskich i posiadać Certyfikat Dewelopera przydzielony przez Polski Związek Pracodawców Budowlanych. Jakie cechy jeszcze powinien mieć wiarygodny deweloper?

 (Wiarygodny deweloper – https://republikawnetrz.pl/o-nas/)

Weryfikacja dotychczasowe działalności wiarygodnego dewelopera

Wiarygodny deweloper nie wstydzi się swoich dotychczasowych realizacji, a wręcz przeciwnie – chwali się nimi. Najczęściej informacje o tym, co firma do tej pory wybudowała, można sprawdzić na jej stronie internetowej. Warto tutaj także zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Jeśli witryna nie jest regularnie aktualizowana, to powinniśmy nabrać dystansu.

Weryfikując wcześniejsze realizacje, powinniśmy sprawdzić, czy były one zakończone w terminie. Z pomocą może tutaj przyjść lokalna prasa, która zazwyczaj donosi o większych opóźnieniach związanych z budową nieruchomości. Każda taka sytuacja, czy też skandal z udziałem dewelopera podważa jego wiarygodność. Jeśli opisane opóźnienia zdarzyły się kilka lat temu, to nic wielkiego. Problem pojawia się, gdy inwestor regularnie nie jest w stanie oddawać do użytku inwestycji.

Wiek firmy i opinia o niej

Im firma dłużej prosperuje na rynku, tym lepiej. Dlatego też warto zawsze wybierać takiego dewelopera, który istnieje już od kilku lat, a najlepiej od kilkunastu. Oznacza to, że przedsiębiorstwo jest mądrze zarządzane, a afery omijają je szerokim łukiem. Efektem sukcesu jest więc długotrwała i ciężka praca. Nie ma firmy, która grając nieczysto, zrealizowałaby kilkanaście inwestycji. Należy także dodać, że wiarygodny deweloper z ogromnym doświadczeniem ma także zaufanych podwykonawców, którzy powierzone im zadania realizują w terminie i z największą dbałością o najmniejszy szczegół.

Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie opinii o zrealizowanych inwestycjach, jak i o samej firmie. Można to zrobić na dwa sposoby – przez internet lub udając się na osiedle, które zostało wybudowane już. Problemem internetu jest natura ludzka. Znacznie częściej wyrażamy swoją opinię, gdy nam coś nie odpowiada i jesteśmy niezadowolenie, niż przeciwnie. To powoduje, że szukając informacji o deweloperze, który jest wiarygodny, otrzymamy przekłamane informacje. Można jednak skorzystać z forum osiedlowego, gdzie mieszkańcy chętnie opowiedzą o firmie i współpracy z nią. Innym rozwiązaniem będzie udanie się na miejsce już zrealizowanych inwestycji. Uzyskamy wtedy wiarygodną opinię od ludzi, którzy mieszkają na osiedlu wybudowanym przez dewelopera. Im więcej pochlebnych, tym lepiej.

Jakie są standardy wykończenia?

Kolejnym bardzo istotnym krokiem jest wypytanie o standardy wykończenia mieszkania. Wizytówką wiarygodnego i dobrego dewelopera jest wysoka jakość usług, w tym wykończenia nieruchomości. Większość informacji na temat tego, jak finalnie po zakończeniu prac będzie wyglądał lokal mieszkalny, jest zawartych w umowie deweloperskiej. Warto zwrócić uwagę na wykończenie ścian, podłogi, a także standard ram okiennych. Szczególnie dużo powiedzą te ostatnie. Im będą one gorsze, tym większe ryzyko, że szybko się rozszczelnią, a my będziemy płacić ogromne kwoty za ogrzewanie.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły