Artykuły

Poznaj właściwości i zastosowanie oliwy z oliwek

Poznaj właściwości i zastosowanie oliwy z oliwek

Nie od dziś wiadomo, że tłuszcze są niezbędnym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety. Ludzki organizm potrzebuje ich bowiem do właściwego funkcjonowania. Jednym z powszechnie stosowanych źródeł tłuszczu roślinnego jest oliwa z oliwek. Czy znasz jej wszystkie właściwości oraz sposoby zastosowania? Przeczytaj nasz poniższy artykuł i przekonaj się sam.

Jakie właściwości ma oliwa z oliwek?

Właściwości odżywcze oliwy z oliwek cenione są przez dietetyków na całym świecie. Przede wszystkim ze względu na to, że produkt ten zawiera niewielką ilość kwasów tłuszczowych nasyconych, z kolei większą część stanowią nienasycone kwasy tłuszczowe. Zaliczamy do nich kwasy omega-3 i omega-6, czyli zdrowe tłuszcze, które zbawiennie działają na nasz organizm. Nie tylko zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory, lecz także utrzymują poziom zdrowego cholesterolu.

Niezawodne źródło witamin

Poza korzystnymi kwasami tłuszczowymi oliwa z oliwek zawiera także witaminy E i K. Pierwsza z nich jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Jej niedobór wiąże się ze zwiększoną podatnością na infekcje i z nadmiernym zmęczeniem. Prowadzi także do problemów z zębami. Witamina K z kolei odpowiada za prawidłową krzepliwość krwi.

Poznaj zastosowanie oliwy z oliwek

Już wiesz, dlaczego warto włączyć oliwę z oliwek do swojego codziennego menu. Poznaj zatem jej wszystkie zastosowania.

Idealny dodatek do sałatek, pieczywa i pizzy

Oliwa z oliwek świetnie sprawdza się zarówno na zimno, jak i do potraw wymagających obróbki cieplnej. Doskonale spisze się jako dodatek do sałatek lub tłuszcz do smarowania pieczywa, niektórzy lubią skrapiać nią pizzę. Może być także ważnym składnikiem marynaty do mięs, ryb lub warzyw. Tłuszcz ten nadaje potrawom doskonałą konsystencję, głęboki smak i charakterystyczny zapach.

Oliwa z oliwek na twarz, ciało i włosy

Wyjątkowe właściwości oliwy z oliwek zostały docenione także w kosmetyce. Dlatego też jest ona częstym składnikiem wielu kosmetyków. Z powodzeniem możesz korzystać z niej w warunkach domowych, tworząc swoje własne preparaty na twarz, ciało i włosy.

Wiele pań poleca oliwę do olejowania włosów. Zabieg ten, wykonany co najmniej raz na dwa tygodnie, zapewni Twoim kosmykom idealne nawilżenie i odżywienie. Pomoże także wydobyć ich naturalny skręt. Nakładaj oliwę z oliwek na swoje dłonie i paznokcie, a w łatwy sposób poprawisz ich wygląd i kondycję. Skóra stanie się miękka i odżywiona, a problem słabych i łamliwych paznokci na zawsze odejdzie w zapomnienie.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły