Artykuły

Amalgamaty – co należy wiedzieć o tym rodzaju wypełnień dentystycznych?

Amalgamaty – co należy wiedzieć o tym rodzaju wypełnień dentystycznych?

Amalgamaty to rodzaj wypełnień stomatologicznych, który stosowany jest w gabinetach dentystycznych już od wielu lat. Mimo że powoli odchodzi się od tego rozwiązania, niektórzy stomatolodzy wciąż proponują je swoim pacjentom. Co warto wiedzieć na temat plomb amalgamatowych? Gdzie można je kupić? Na te pytania odpowiadamy w naszym poniższym artykule.

Czym są amalgamaty?

Wypełnienia amalgamatowe powstają z połączenia w odpowiednich proporcjach takich składników jak:

– srebro,

– cyna,

– miedź,

– cynk,

– rtęć.

Przybierają charakterystyczną, metaliczną barwę, przez co unika się stosowania tego rodzaju wypełnień na przednich zębach. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje wypełnienie amalgamatami zębów bocznych, czyli od 4 do 8. Ten rodzaj wypełnień budzi nieco kontrowersji, a zdania co do niego są podzielone, jednak za jego stosowaniem przemawia szereg korzyści. Chcesz poznać je wszystkie? Znajdziesz je w dalszej części naszego artykułu.

Jakie są zalety wypełnień amalgamatowych?

Amalgamat to materiał, który ceniony jest za swoje właściwości. To dzięki nim wypełnienia amalgamatowe są trwałe i wytrzymałe – odpowiednio zaaplikowane mogą posłużyć nawet 30 lat. Są także nietoksyczne dla dziąseł i miazgi oraz łatwe w zakładaniu. Ich plusem jest także duża plastyczność, dzięki której korzystanie z wypełnień jest niezwykle proste.

Warto wiedzieć, że istnieją dwa rodzaje tego typu wypełnień. Pierwsze z nich to plomby amalgamatowe z fazą gamma 2. Jest to plomba starej generacji, która ze względu na uwalnianie rtęci jest szkodliwa dla zdrowia. Drugi rodzaj to nowoczesne wypełnienia pozbawione tej fazy. Te amalgamaty są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia.

Gdzie kupisz wypełnienia amalgamatowe?

Zastanawiasz się, gdzie możesz kupić wysokiej jakości plomby amalgamatowe? Z całą pewnością znajdziesz je w dobrze zaopatrzonym sklepie stomatologicznym. Dużą popularnością cieszą się obecnie sklepy internetowe, w których możesz kompleksowo zaopatrzyć swój gabinet. Warto jednak wybierać takie miejsca, które oferują wyłącznie sprawdzone produkty najwyższej jakości w atrakcyjnych cenach.

Nie ma jeszcze komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły